Sarı Saltuk'un menakıbı dilden dile anlatılmış

Balkanlarda İslam dininin yayılmasının manevi önderlerinden Sarı Saltuk'un mesajını 750 sene sonrasına ulaştıran Saltukname, UKİD'in katkılarıyla yayınlandı. Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı.

Sarı Saltuk'un menakıbı dilden dile anlatılmış

 

 

Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD), Gazi Sarı Saltuk'un hayatını anlatan ve bütün menkıbelerini bir araya getiren “Saltukname” isimli eseri yayınladı. Eserle ilgili olarak, dernek başkanı Musa Serdar Çelebi'yle konuştuk.

Musa Serdar Çelebi, Sarı Saltuk'un Hoca Ahmed Yesevi ile başlayan ve Gül Baba'ya kadar uzanan altın zincirin en önemli halkalarından biri olduğunu söyledi. Sarı Saltuk'un Balkanlar'ın İslam’la tanışmasında önemli payı olduğunu söyleyen dernek başkanı Musa Serdar Çelebi şu ifadeleri kullandı:

"Altın zincir diye bahsedilen Hoca Ahmed Yesevi ile başlayan ve Gül Baba Hazretleri’ne kadar devam eden; önce Anadolu'nun sonrasında da Balkanlar'ın İslamlaşması yolunda mücadele etmiş gazi, veli ve alperenlerin en önemli halkalarından biridir."

Sevgi zemininde buluşturdu

Bugün Balkanlar'da hala Gazi Sarı Saltuk'un toparlayıcı bir güç olduğuna değinen Çelebi, "750 yıl sonra bile büyük bir enerjiye sahip. Bölgedeki insanları bir araya getirecek bir kuvvete sahip Gazi Sarı Saltuk. Barış içinde birlikte yaşayabilmenin yolunu göstermiş, çok dilli, çok dinli, çok kültürlü bir coğrafyada insanları sevgi zemininde buluşturmuş" diye konuştu.

12 bin müridi de kendisiyle idi

Gazi Sarı Saltuk'un bugünkü Romanya sınırları içerisindeki Babadağ yakınlarında bulunan Köstence'de ikamet ettiğini söyleyen Çelebi, 12 bin müridinin de kendisiyle birlikte bu şehirde yaşadığını belirtti.

Gazi Sarı Saltuk'un kabrinin etrafında 2 yıldır buluşmalar tertiplediklerini söyleyen Çelebi, "Sarı Saltuk Baba'nın bugün bütün araştırmacılar gerçek kabrinin Babadağ'da olduğunu belirtiyorlar. Biz iki yıldan beri Koyunbaba'nın hemen eteğinde yer alan gerçek kabrinin etrafında, çeşitli etkinlikler vesilesi ile buluşuyoruz" şeklinde konuştu. 

Kruya’daki makamı binleri ağırlıyor

Musa Serdar Çelebi, Sarı Saltuk'un Balkanlar'da özellikle Romanya'da etkili olduğunu ve yedi ayrı yerde makamı bulunduğunu söyledi. Gazi Sarı Saltuk'un Balkanlar'ın birçok bölgesinde bulunduğunu söyleyen Çelebi şöyle konuştu:

"Mesela Tiran'a yani bugünkü Arnavutluk'a gitmiş. Osmanlının Akçahisar dediği Kruya'ya da. Orada sohbetler etmiş, bir süre bu bölgede kalmış. O bulunduğu yerde şimdi bir makamı bulunuyor.

Gazi Sarı Saltuk'un buradaki makamını ziyaret edenler, hem bir süre kaldığı yeri, hem de kabri olarak kabul edilen makamı görebiliyorlar. Günümüzde Kruya'daki bu makamı binlerce insan ziyaret etmeye devam ediyor."

“Adeta efsanevi bir kahraman”

Gazi Sarı Saltuk'un Bosna'da da bir makamı olduğunu söyleyen Musa Serdar Çelebi, Makedonya'daki bir diğer makamının da çeşitli ihtiyaçları için çalışma başlattıklarına değindi. Saltukname'nin Balkanlar'da çok sevilen bu büyük velinin menkıbelerini toplayan bir eser olduğunu söyleyen Çelebi, Sarı Saltuk'un adeta bir efsanevi kahraman olduğunu ifade etti.

Çelebi Saltukname hakkında, "Saltukname Gazi Sarı Saltuk'dan yaklaşık yüz yıl sonra 1474 yılında Fatih Sultan Mehmed Han'ın oğlu Cem Sultan tarafından fark ediliyor. Sonrasında bütün İslam coğrafyasına şöhreti yayılıyor. Gazi Sarı Saltuk, adeta bir efsanevi kahraman gibi anılmaya başlıyor" diye konuştu.

Cem Sultan emretti

Saltukname'yi Ebu'l Hayr-ı Rûmî'nin topladığını söyleyen Çelebi, "Cem Sultan, Gazi Sarı Saltuk'un bütün menkıbelerinin toplanmasını istemiş. Ebu'l Hayr-ı Rûmî isimli biri bu menkıbeleri toplamış ve Saltukname'yi meydana getirmiş" diye konuştu.

Saltukname'nin en önemli özelliğinin, 15. yüzyıldaki Gazi Sarı Saltuk algısını anlatan bir eser olduğunu söyleyen Musa Serdar Çelebi, o günkü İslam algısını da bugüne taşıdığını belirtti. Çelebi, Saltukname'nin Sarı Saltuk'un mesajını 750 sene sonrasına ulaştırdığını da ifade etti. 

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2014, 16:24
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Kalaklı
Deniz Kalaklı - 5 yıl Önce

Sayın Başkanımız Musa Serdar Çelebi uzun bir süredir üzerinde hassasiyetle durduğu Sarı Saltuk Babanın mesajını tüm insanlığa sunmak için tüm gayreti ile yıllardır çalışıyor, üzerinde çalıştığı projelerden Sarı Saltuk Babanın Saltuknamesi çok değerli bir eser olarak bizlere sunulacak emeği geçenlerdan Allah cc razı olsun.

banner19

banner13

banner26