Sarı Gelin'den mülhem bir oyun: Ani Olay (video)

Farklı dillerde farklı sözlere sahip olan Sarı Gelin türküsü, Türkiye'nin yanı sıra İran'da da nesilden nesile aktarılan bir türkü. Melodisi her coğrafyada aynı olan türkü, Tahran'da tiyatro sahnesine taşındı.

Sarı Gelin'den mülhem bir oyun: Ani Olay (video)

Sözlü kültürel bir miras kabul edilen Sarı Gelin türküsü, farklı ülkelerde kendini gösteriyor. Türkü şimdilerde İran'ın başkenti Tahran'da bir tiyatro ile buluşuyor. Tiyatro oyunu, bir çocuğun annesinden dinlediği Sarı Gelin hikayesindeki hüzünlü aşktan etkilenmesini konu alıyor. “Nagehan İttifak” yani ''Ani Olay'' isimli tiyatro oyunu, diyalogları geride bırakıp, müzik ve ifadeler ile seyirciyle ulaşıyor. Sözsüz tiyatronun bir örneği olan oyun, pandomim sanatını farklı bir biçimde tiyatroyla buluşturuyor.

"Ani Olay", İran'da yeni bir tiyatro tarzının da sinyallerini veriyor. Sınırlı sayıda kabul edilen seyirciler, tiyatro sahnesinden bir kaç adım uzakta oyunu izleme imkanını elde ediyor.

Oyunun yazarı ve yönetmeni Nefise Lale, İran'da tiyatroya yeni bir nefes getirmek için farklı yollar arandığını vurgularken, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tiyatro oyununun konusunda eski bir Azeri hikayesi olan Sarı Gelin'den ilham aldık. Hikayede dram, müzik ve dans iç içe. Bizim bir senaryomuz vardı. Buna sadık kaldık ve bir çocuğun dinlediği bir türküden etkinlenmesi ve değişen hayatını ele aldık. İran'da tiyatroya yeni soluklar getirmek son derece önemli. Biz de bunun peşindeyiz.”

Tiyatroyu izlemeye gelen seyircilerse, gösterinin insan zihnini çalıştırmaya yönelik olduğunu vurguladı. Oyunu izleyen bir İranlı, hissiyatını şu kelimelerle ifade etti: “Tiyatro oyununda farklı sanatları birleştirmeye çalışmışlar. Örneğin müziğin büyük bir etkisi olduğunu, bir müziğin insanın yapısını ve hayatını nasıl değiştirebileceğini aktarmışlar. Çizimler, resim ve animasyon da en az müzik kadar etkiliydi. Çok beğendik.”

"Ani Olay" 15 gün boyunca tiyatro severler için sahneye taşınmaya devam edecek.

 

Fatih Sabuncu haber verdi

Yayın Tarihi: 17 Aralık 2015 Perşembe 10:55 Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2015, 10:55
banner25
YORUM EKLE

banner26