Sanatçılar sordu: Senin Beyrut'un hangisi? (video)

Lübnanlı 10 genç sanatçı, kendi Beyrut'unu bulmak ve sanatseverlerle paylaşmak için yola çıktı. 'Senin Beyrut'un Hangisi?' adlı sergideki eserlerde; her sanatçının kendi hayal dünyasının izleri var.

Sanatçılar sordu: Senin Beyrut'un hangisi? (video)

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenlenen ve 10 genç sanatçının eserlerini biraraya getiren sergi, 'Senin Beyrut'un nasıl bir yer?" diyor. “Bir balık konservesi mi? Yoksa binaların önünde ejderhaların uyuduğu ve yanlarında silahlı adamların beklediği bir kaos şehri mi? Ya da senin Beyrut'un tıkır tıkır işleyen dünya sisteminde verilmiş bir hata mı?”

Sergide eserleri bulunan 10 genç sanatçı gerçek ve hayali birleştirdi ve zihinlerindeki Beyrut'un peşine düştü. Ziyaretçilerine de şu soruyu sordu, 'Peki sizin Beyrut'unuz hangisi?' Serginin organizatörü Rim İsmail, amaçlarının Beyrut'un basındaki kötü imajını düzeltmeye yönelik olduğunu söylerken, şu ifadeleri kullandı: "Son dönemde hem yerel hem de yabancı basında Beyrut hakkında birçok olumsuz haber çıkıyor. Biz de Beyrut hakkında kendimize ait neler yapabilir, neler söyleyebiliriz diye düşünerek böyle bir sergi hazırladık. Bu sergideki eserler genç sanatçıların kafalarındaki Beyrut tasvirlerinden oluşuyor. Bireysel sergilerden ziyade grup olarak böyle bir sergi düzenleyerek birlikteliğimize vurgu yapmak istedik."

Beyrut'un tablolardaki yüzü bambaşka

Çoğu hâlâ öğrenci olan bu genç sanatçılar, içinde yaşadıkları şehri vizyon ve yetenekleriyle tasvir etti. Her biri kendi Beyrut'unu kendi tekniğiyle yansıttı. O genç sanatçılardan biri olan Dany Huri çalışmalarını şu sözlerle anlattı: "Arkamda gördüğünüz tablo bana ait ve ona Beyrut Hayali ismini verdim. Çünkü Beyrut benim için farklı açılardan bakıldığına birbirinden çok farklı kültürel öğeler görebileceğiniz kozmopolit bir şehir. Farklı kültürler ve insanlar burada bir arada yaşıyor. Beyrut'un medyada yansıtıldığından çok daha farklı bir şehir olduğunu göstermek için böyle bir sergiye katılmayı uygun buldum.”

Sergi açıldığı günden bu yana sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü. Sergiyi gezen bir sanatsever hissiyatını şu şekilde dile döktü: "Her sanatçı Beyrut'u kendi stilinde yansıtmaya çalışmış. Dolayısıyla Beyrut'un bizde ne kadar farklı anlamlara geldiğini görebiliyoruz. Kendilerine özgü sanat vuruşlarıyla bize Beyrut'u tanıtıyorlar. Çok farklı eser var ve farklı yetenekleri bir arada görmek çok güzel.”

Sergi, önümüzdeki haftasonuna kadar kendi Beyrut'unu arayan ziyaretçiler için açık kalacak.

 

Musab Eryiğit haber verdi

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 10:51
banner12
YORUM EKLE

banner19