Sana dün Kız Kalesi'nden baktım ey Bakü (video)

Türkiye'nin kardeş ülkesi olan Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de tarihi ve modern mimari eserleri bir arada görülebiliyor. Bakü'nün turizm merkezi ise Azeriler'in köhne şehir dedikleri eski kent merkezi..

Sana dün Kız Kalesi'nden baktım ey Bakü (video)

 

Savaşlar, soykırımlar ve katliamlar Azerbaycan'ın tarihinde büyük yer tutuyor. Geçmişi acı dolu günlerle dolu olsa da ülkede son yıllarda göze çarpan bir ekonomik gelişme var. Özellikle başkent Bakü'nün çehresinde yaşanan değişim bu kalkınmanın göstergesi.

10 milyon'a yaklaşan nüfusuyla Türkiye'nin kardeş ülkesi Azerbaycan'ın başkenti Bakü dört milyona yaklaşan nüfusa sahip. Sovyet ve Avrupa mimarisinin harmanlandığı Bakü'de geniş caddeler, parklar ve meydanlar göze çarpıyor.

Sovyetler Birliği dönemindeki ismi Lenin meydanı olan Azadlık Meydanı ise, Azerbaycan’ın bağımsızlığına giden yolda oldukça önemli bir yere sahip. Hem ülke hem dünya tarihine geçen birçok olay bu meydanda yaşandı.

İçeri şehir, Bakü'de görülmesi gereken en önemli bölgelerden

Şehrin bir tarafı tarihi dokusuyla göz doldururken, aradan geçen bir cadde ile Bakü'nün modern yüzüne adım atabiliyorsunuz. Bakü'nün turizm merkezi Azeriler'in köhne şehir dedikleri eski kent merkezi. İçeri şehir olarak da bilinen bölge 2000 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine dâhil edildi. İçeri şehir, Bakü'de görülmesi gereken en önemli bölgelerden.

Bakü'yü tepeden seyderebildiği yer ise şehrin sembolü Kız Kalesi. Şehir burada adeta ayaklarınızın altına seriliyor. Yüzyılları geride bırakan kalenin tıpkı İstanbul'daki Kız Kulesi gibi pek çok hikâyesi var. Efsaneye göre, Kız Kalesi'nin tıpkı İstanbul’daki Kız Kulesi gibi imkânsız ve ulaşılamayan bir aşkı temsil ettiğine inanılıyor.

Azerbaycan ile Türkiye'nin ortak kültürlerinden biri de mutfak. Türk sofralarından aşina olduğumuz hamur işleri ve et yemekleri Azerbaycan mutfağının da olmazsa olmazlarından. Ancak yemek öncesi yapılan konuşma buraya özgü bir gelenek.

 

 

Tuğçe Özerdem haber verdi

Yayın Tarihi: 02 Nisan 2014 Çarşamba 12:07 Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 12:07
banner25
YORUM EKLE