Salih Tuğ'a saygı gecesi düzenlendi (video)

İlmi eserleri ve vakıf çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Salih Tuğ için İstanbul'da saygı gecesi düzenlendi. Salih Tuğ'un da katıldığı program, yaşamının anlatıldığı sunumla başladı. Geceye katılan öğrencileri, Tuğ'un farklı yönlerini katılımcılarla paylaştı.

Salih Tuğ'a saygı gecesi düzenlendi (video)

Prof. Dr. Salih Tuğ'a İstanbul’da bir saygı gecesi düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve ESKADER'in katkılarıyla gerçekleşen program Fatih'te Ali Emiri Kültür Merkezi'ndeydi.

Hayatta olan kişilerin topluma, ilme, sanata, tarihe yapmış oldukları hizmetleri anmak ve genç nesille buluşturmak adına hayata geçirilen programa Prof. Dr. Salih Tuğ da katıldı. Tuğ programdaki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Ben kendimi kültür, sanat ve üniversite çerçevesinde çok şeyler yapmış bir kimse gibi görmüyorum. Ben olsa olsa bu akademik yapının bir neferi gibi addediyorum kendimi. Her yükün altına girmeye çalıştım. Bana ne kadar yük verildiyse bununla şeref, memnuniyet duydum. Öylece gidiyorum.”

Program, imza attığı ilmi eserlerin yanı sıra vakıf çalışmaları ile de tanınan Salih Tuğ'un hayatından kesitlerin yansıtıldığı bir sunumla başladı. Ömrünü ilmî çalışmalara adayan ve bu alanda birçok öğrenci yetiştiren Tuğ'u gecede dostları ve öğrencileri de yalnız bırakmadı. Dr. Emin Işık, Dr. Metin Eriş, Nihat Bozkurt ve Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez, Tuğ'un farklı yönlerini paylaştıkları konuşmalarla programda yer aldı.

Konuşmacılardan Emin Işık, Tuğ ile olan bir hatırasını şu şekilde anlattı: “Mümkün mertebe erken gelirdim fakülteye. Sabahleyin ilk saatlerde de benim derslerim vardı. Bir gün trafik yüzünden tek bir gün geç kaldım. O gün de Salih Bey geç kalan profesörleri takibe çıkmış. Kapıda karşıladı beni. ‘Sen de mi?’ dedi. Dedim ‘Hocam ilk defa geç kalıyorum.’ 20 yıl Salih Bey’le çalıştım. Hayatım boyunca bir kez geç kaldım, onda da Salih Bey’in kontrole çıkacağı tutmuş.”

86 yıllık ömrüne çok sayıda ilmi eser sığdıran Prof. Dr. Salih Tuğ, bugün Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde öğretim üyelikleri ve idarecilik görevlerini başarı ile yürütüyor.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 15:54
YORUM EKLE

banner19

banner13