Şairlerin hatırası İstanbul sokaklarında yaşatılıyor (video)

Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli Kanık, Necip Fazıl Kısakürek ve daha nicesi İstanbul için şiirler kaleme aldılar. Dizeleriyle hatırlanan ve adları İstanbul'la birlikte anılan şairlerin isimleri sokaklara verildi, hatıraları için heykeller dikildi.

Şairlerin hatırası İstanbul sokaklarında yaşatılıyor (video)

Yahya Kemal Beyatlı, Orhan Veli, Cahit Sıtkı Tarancı, Turgut Uyar gibi Türk edebiyatının usta şairleri, İstanbul'a  olan aşklarına birçok defa dizelerinde yer verdi. Şehir ilham oldu şiirlerine. İstanbul da yok saymadı şairlerin sevdasını. Sokaklarında, meydanlarında taşıdı üstadları yıllar boyunca.

Kadıköy Belediyesi'nin başlattığı "Yaşayan Sokaklar" projesiyle Türk edebiyatına damgasını vuran şairler günümüze taşındı. Ünlü şairlerin mısraları bir dönem yaşamlarını sürdürdükleri evlerin bulunduğu, sayısız defa arşınladıkları yollarda hayat buldu. Adları sokaklara verildi, onlarla özdeşleşti. Cemal Süreya Sokak bunlar arasında bir ilkti. Şairin, dilden dile dolaşan mısraları kaldırım taşlarına kazındı. Uygulama daha sonra Özdemir Asaf'la devam etti. Usta şairin bir zamanlar yürüdüğü sokaklarda da artık onun dizelerı yazılı. Kadıköy’de yaşamış şairlerin yıllarını geçirdiği sokakların sakinleri tarafından bilinmesi amacıyla hazırlanan projede son olarak Fazıl Hüsnü Dağlarca yer alacak.

Şiirleriyle zamana meydan okuyan Türkiye'nin çınarları sadece sokaklarıyla değil, İstanbul'un dört bir yanındaki heykelleri ve anıtları ile de zamana meydan okuyor. Edebiyatın yaşam bulduğu Gülhane Parkı’nda Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi önündeki Türk edebiyatının usta isimleri Ahmet Hamdi Tanpınar ve Yahya Kemal de parkın daimi konukları arasında.

Şairler bu sofada

İstanbul'un heykel bakımından en zengin ilçelerinin başında ise Beşiktaş geliyor. Semtteki Şairler Sofası Parkı, 19. ve 20. yüzyıl boyunca Beşiktaş ve çevresinde yaşayan şairlerin heykelleri ile süslü. Eserleri birer hazine değerinde olan Nigar Hanım, Melih Cevdet Anday, Oktay Rifat Horozcu ve Orhan Veli Kanık parktaki misafirlerden bir kaçı. Şairler Sofası Parkı Türk edebiyatının ünlü şairlerinin heykellerinin yanı sıra şiirlerine de ev sahipliği yapıyor. Cahit Külebi'nin "Sevda Bahçesi" adlı şiiri buradan İstanbul'a yansıyor.

Beşiktaş’ın her daim kalabalık ve hareketli olan Barboros Bulvarı’nın en sessiz köşesi ise Yahya Kemal Beyatlı'ya ayrılmış durumda. Türk şiirinin en önemli isimlerinden Yahya Kemal Beyatlı'nın adını taşıyan park usta edebiyatçının mütevazı heykeliyle karşılıyor sakinlerini. Özlem dolu mısralara imza atan Yahya Kemal, bugün İstanbullular’ın arasında, kendi adıyla anılan parkındaki heykelle yaşıyor sevenlerinin arasında.

Satırlarıyla memlekete hasretini haykırdı Nazım Hikmet, ayrılıklarla dolu yüreği hep buruktu. Bugün İstanbul’daki anıtı Asya ile Avrupa’yı birleştiriyor. İki Kıtaya Nazım Hikmet Köprüsü adını taşıyan anıtıyla büyük şairin hatırası bugün İstanbul'da yaşatılıyor. Mısraları ile Türk edebiyatını dünyaya duyuran usta isimler ünlü heykeltraşlara ait eserlerle İstanbul’u güzelleştirmeye devam ediyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2016, 11:01
banner12
YORUM EKLE

banner19