Sadık Yalsızuçanlar hikayelerini anlattı (video)

eytinburnu Belediye'sinin düzenlediği ''Bir Hayat, Bir Hikaye' üst başlıklı etkinlikte bu ay usta öykücü Sadık Yalsızuçanlar, bir yazar olarak öykülerinin hayatındaki karşılığını anlattı.

Sadık Yalsızuçanlar hikayelerini anlattı (video)

"Bir Hayat Bir Hikaye" üst başlığıyla Zeytinburnu Belediyesi tarafından aylık olarak düzenlenen ve öykü yazarlarının ağırlandığı program dizisine bir yenisi daha eklendi. Programa katılanlar önce konuk yazarı ve eserlerini değerlendirdi. Ardından yazarın kendisini dinleme imkanı buldu.

Programın moderatörlüğünü ise yazar Hüseyin Su üstlendi. Usta hikayeci program hakkında şu şekilde konuştu: “Geçen yıl yaptığımız 'Öykümüzün Hikayesi' programının bir anlamda devamı, bir anlamda açılımı bu program. Öykü tarihini, öykücülerin birikimi üzerinden bir kez daha okumak amacıyla doğdu. Hikaye birikimlerini çerçeve olarak ortaya koymuş, bu çerçevelerin içini hikayeleriyle doldurmuş Türk hikayecilerini, hikayeleri üzerinden okuyacağız.”

"Bir Hayat Bir Hikaye" programının Aralık ayı konuğu usta öykücü Sadık Yalsızuçanlar oldu. "Şehirleri Süsleyen Yolcu", "Gerçeği İnciten Papağan", "Dem", "Yakaza" gibi pek çok esere imza atan Yalsızuçanlar, bir yazar olarak öykülerinin hayatındaki karşılığını anlattı.

Daha çok yaşanmışlıklar var yazdıklarımda

Sadık Yalsızuçanlar konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Yaşadığını yazmak çok zor aslında. Tabi o zoru başarabildiğimi söyleyemem. Ama bazen uydurup bazen de yaşadığımı doğrudan yazan bir yazar olarak bu anlamda öykülerimin biraz iyi malzeme sunduğunu düşünüyorum. Özellikle ilk gençlik yıllarımla ilgili öykülerime çok fazla malzeme yansıdı.”

Yalsızuçanlar, bir hikayeci olarak yazdıkları ve yaşadıkları arasındaki paralelliklere de dikkat çekti. Kendi hikayelerindeki karakterlerin kimi zaman çocukluk döneminde gördüğü rüyalardan dahi beslendiğini söylerken sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çocukluk dönemimde Malatya'da tanıdığım insanlar, -geniş bir aileydik-, dayılarım, teyzelerim mahallenin meczupları var hikayelerimde. Uydurma karakterler de var ama büyük oranda yaşanmışlıklar var. Çocukluk rüyalarımdan esinlenerek oluşturduğum karakterler tamamen uydurma tiplemeler.”

Hayat ile hikaye arasındaki bağa dikkat çekme amacı taşıyan "Bir Hayat Bir Hikaye" programı, önümüzdeki aylarda farklı yazar ve konu başlıklarını ele almaya devam edecek.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Yayın Tarihi: 29 Aralık 2015 Salı 16:43 Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2015, 16:43
banner25
YORUM EKLE

banner26