Sabun üretiminin 3000 yıllık geçmişi (video)

Geleneksel yöntemlerle sabun üretimi, Lübnan'da Fenikeliler dönemine kadar uzanan antik sanatlardan biri. Bu sanatın tüm aşamaları Lübnan'da bir müzede sergileniyor.

Sabun üretiminin 3000 yıllık geçmişi (video)

Lübnan'ın Sayda kentinde, eski şehir olarak tabir edilen bölgede yer alan Sabun Müzesi, ünlü deniz kalesinin tam karşısında bulunuyor. Müzenin tarihi 300 seneyi geçiyor. Eskiden bir sabun fabrikası olan yapı, Lübnan'ın zengin tarihsel geçmişinin de şahitleri arasında.

Sabun Müzesi Müdürü Dânâ Musa, müze hakkında şu bilgileri verdi: “Sabun müzesi, 17 yüzyılda yapılan bir sabun fabrikasıydı. Avdi ailesi satın aldı ve 1975 yılına, yani iç savaş başlayana kadar sabun üretmeye devam ettiler. 1996 yılına kadar işleri durdurlar. Remond Avdi bey yenilemek istedi. Kültürel miras ve tarihle çok ilgili biriydi. Daha sonra bu bina yenilendi ve bir müzeye dönüştürüldü.”

3000 yıllık geçmişi var

Ziyaretçiler müzede, sabun üretiminin zeytin yağından son hali alınıncaya kadar süren aşamalarını görebiliyor. Müzede aynı zamanda sabun ve parfüm üretiminde kullanılan hammaddeler de sergileniyor.

Sayda'daki Sabun Müzesi, Doğu Akdeniz bölgesindeki doğal sabun üretiminin 3000 yıllık geçmişine ışık tutuyor. Bu nedenle Lübnan için olduğu kadar dünya mirası açısından da önem arz ediyor.

 

Hasan Esen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 12:15
YORUM EKLE

banner19