Rusya'nın yükselen yıldızı Tataristan (Video Haber)

Rusya Federasyonu'nu oluşturan bölgelerin en önemlilerinden olan Tataristan'ın başkenti Kazan, yüzler yıllık bir tarihi barındırıyor. Barış Mutlu yazdı.

Rusya'nın yükselen yıldızı Tataristan (Video Haber)

 

 

Tataristan'ın başkenti Kazan, Rusya Federasyonu'nun modern şehirlerinden biri. Artan enerji gelirleriyle ekonomisi güçlenen Kazan, köklü bir geçmişe sahip. Tarih boyunca Rus kültür ve sanatına önemli katkılar sağlayan Tatarlar, Kazan'da da Ruslar ile birlikte uyum içinde yaşıyor.

İstanbul, Eskişehir ve Balıkesir'in kardeş şehri Kazan, bugün Avrupa'yı doğuya bağlayan en önemli geçiş noktalarından. Son yıllarda artan enerji gelirleriyle ekonomik açıdan yükselişe geçen şehir, bu yıl gerçekleştirilen üniversite oyunlarının da rüzgârıyla çok boyutlu bir imar hamlesini tamamladı.

Kul Şerif Camii dünya mirası listesinde

Şehir modern binalarla tanışsa da, tarihin izleri hala ön planda. Dünya savaşlarından korunmasını bilmiş Kazan, kremlini içinde yer alan Kul Şerif Camii de, bu tarihin dünya mirası listesine armağan ettiği özel örneklerden.

Avrupa'nın da en büyük camiilerinden biri olan Kul Şerif Camii, Sovyetler döneminde yaşadığı uzun bir suskunluktan sonra Rusya Federasyonu'nun kurulmasıyla eski ihtişamına yeniden kavuştu.

Tatarlar Rus kültürüne katkıda bulundu

Rusya'da yaşayan 100'ün üzerinde topluluk, merkezî yönetimle büyük sorunlar yaşadı.

Ruslarla tarih boyunca birçok kez karşı karşıya gelen Tatarlar, özellikle son 200 yıl boyunca Rus kültürüne önemli katkılarda bulundu. İkinci Dünya Savaşı'nın kazanılmasında da askeri anlamda önemli rol oynadı.

Sovyetler Birliği dönemi boyunca da hem müzik, hem resim, hem de heykel sanatında Tataristan adına ön plana çıkan isimler, büyük başarılara imza attı.

Başkent Moskova başta olmak üzere birçok büyük Rus şehrinde yaşayan Tatar nüfusu, yüzyıllar öncesine dayanan geleneklerini ve kültürünü koruma noktasında sıkıntı duymuyor. Tataristan'ın başkenti Kazan'da da, Ruslar ve Tatarlar uyumlu görüntüleriyle bu örnek tarihin devamına katkı sağlıyor.

 

 

Barış Mutlu yazdı

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2013, 10:28
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26