Rusya'nın başkentinde Hz. Peygamber aşkı (video)

Rusya'nın başkenti Moskova'da Mevlid-i Nebi isimli bir etkinlik gerçekleştirildi. Binlerce Müslüman’ın katıldığı programda tiyatro oyunu sahnelendi, ilahiler okundu. Etkinlik kapsamında Moskova camiinden getirilen Sevgili Peygamberimiz’e ait sakal-ı şerif de sergilendi.

Rusya'nın başkentinde Hz. Peygamber aşkı (video)

Rusya Müslümanları Din İdaresi Merkezi, Moskova'da sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed Aleyhisselam’ın hayatını konu alan bir programa imza attı. Binlerce Müslüman’ı buluşturan etkinlikte tiyatro oyunu sahnelendi, ilahiler seslendirildi, video filmlere yer verildi. Müftülüğün katkılarıyla düzenlenen etkinlik alanında çocuklar için açılan resim atölyeleri de vardı. Ayrıca, Hazreti Peygamber Efendimizin hadislerinden oluşan tabloların bulunduğu bir sergi de açıldı.

Mevlid-i Nebi adını taşıyan organizasyonla ilgili açıklama yapan Moskova müftüsü İldar Alyautdinov, bu programla İslam'ı insanlara anlatmayı ve Sevgili Peygamberimizi tanıtmayı hedeflediklerini belirtti. Alyautdinov konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Programa bu sene Müslümanların yanı sıra Ortodoks Ruslar da büyük ilgi gösterdi. Burada sergilenen tiyatro oyunu tüm insanlığa ait değerlere vurgu yapıyor. Modern insan kendi açmazlarını giderebilmek için İslam’a yönelmeli. İyilik mi kötülük mü? Hayatımıza hangisi yön verecek? Bu meseleyi aşabilmek için ruhumuzdan, vicdanımızdan gelen sesi dinlemeliyiz. Bu program vesilesiyle halkımızın büyük ilgisine bir kez daha dikkat çekmek isterim.”

Sakal-ı şerif de ziyarete açıldı

Etkinlikte Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed'e ait sakal-ı şerif de ziyarete açıldı. Moskova Merkez Camii'nden getirilen ve cam vitrinde güllerin arasında muhafaza edilen sakal-ı şerif, Çeçenistan'ın başkenti Grozni'den Moskova’ya getirilmişti.

Programda ancak mikroskopla okunabilen dünyanın en küçük Mushaf-ı Şerifi de ilgi çekti. Kurulan standlarda çeşitli konularda kitap ve eşyalar satışa sunulurken, farklı yayıncılar program çerçevesinde okurlara özel indirimler sundu.

Programda Peygamber Efendimizi konu alan bir tiyatro oyunu da ilk kez sahnelendi. Rusça ilahilerin okunduğu gecede bir de video film yayınlandı. "Çocukların Sesi" adlı televizyon programında finale kalan ünlü isimlerin ilahi okuduğu bölümden hemen sonra başlayan film, günümüz dünyasında Müslüman gençlerin karşılaştığı sorun ve tehlikeleri konu aldı.

Geceye katılanlar programın farklı yönlerde zenginleşmesinden memnundu. Peygamberimiz Aleyhisselamın hayatı ve İslam dinini Rusya vatandaşlarına anlatmayı hedefleyen  programa katılım her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğundu.

 

Barış Mutlu haber verdi

Yayın Tarihi: 28 Ocak 2016 Perşembe 14:51 Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2016, 14:51
banner25
YORUM EKLE

banner26