Rusya'da Türkiye sergisi açıldı (video)

Moskova'da Voloşin Kütüphanesi’nde Rusya ve Türkiye arasındaki kültürel etkileşime ışık tutan bir sergi açıldı. Doğu’nun Sırları adlı sergide müzikten edebiyata tarihten sinemaya kadar Türk kültüründen zengin bir içerik var.

Rusya'da Türkiye sergisi açıldı (video)

Yılda milyonlarca Rus turistin ziyaret ettiği Türkiye, Ruslar için hem tarihi hem coğrafik bir öneme sahip. Ticari ilişkilerin artmasıyla bahar havası yaşayan siyasi ilişkiler, iki tarafın da birbirini daha yakından tanıması için yeni fırsatlara yönelmesini kolaylaştırıyor.

Moskova'daki Voloşin Kütüphanesi ve Başkent Kültür Dairesi, açılışını yaptığı Türkiye sergisiyle vatandaşlarına doğudan ve maziden esintiler sunuyor. Program kapsamında Türkiye'nin yanı sıra Doğu’nun derinliklerine de yolculuk var. Minyatür ve halı örnekleriyle zenginleştirilen bu yolculukta çeşitli söyleşiler de tarihi ve sosyolojik perspektifin genişletilmesine fayda sağlayacak.

İlahiyatçı Sergey Moskalev, Türkiye ve İran’ın aromaları, manevi gelenekleri hakkında konuşacağı sergi günlerinde gül, sandal ağacı, misk ve sarısabır kokularının taşıdığı sembolizm, Rus sanatseverlerin ve tarih meraklılarının gündemine taşınacak. Sergiye gelen konukları tablolar, tarihi eserler ve konuşmalar dışında çeşitli görsel şovlar da bekliyor.

Serginin organizatörlerinden Sergey Kupriyanov, bu sergiyi hazırlarken amaçlarının Türk kültürünü ve Türkiye'yi içeriden tanıtmak olduğunu söyledi. Kupriyanov, şunları söyledi: “Yani bunu Türkiye'den parçalarla gerçekleştiriyoruz. Osmanlı imparatorluğundan bugünlere kadar çeşitli minyatürler, müzik çalışmaları, Topkapı Sarayı'ndan örneklerle etkileyici bir çalışma gerçekleştirdik. Türk kültürüyle tanışmanın birçok farklı alanda olumlu etkisi olacak.”

Topkapı sarayı fotoğraflarından, halı sergisine; Türkçe kitaplar standından 18. yüzyıl minyatür koleksiyonlarına kadar bir çok farklı başlık Moskovalıların büyük ilgisiyle karşılaşırken; Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu da katılımcıları faaliyetleriyle ilgili bilgilendirdi.

Mayıs ayının sonuna kadar sürecek olan etkinlik “derviş, kitap, ateş devleri ve sultanın kızları hakkında masal” adını taşıyan görsel performansla kapanışı yapacak.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2014, 10:14

Eslem Nilay Bozdemir

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26