Rusya'da 'helal gıda' hassasiyeti artıyor (video)

20 milyondan fazla Müslüman’ın yaşadığı Rusya’nın başkenti Moskova, helal gıdayla ilgili etkinliklerin merkezi haline geldi.

Rusya'da 'helal gıda' hassasiyeti artıyor (video)

Yirmi milyondan fazla Müslüman’ın yaşadığı Rusya’da helal ürün ve hizmet alanı her geçen gün daha fazla genişliyor. Helal gıda sertifikası için yerli ve yabancı üreticilerin müftülüklere başvuruları bir önceki yıla göre yüzde yüzlere varan artış gösterdi.

1999'da çeşitli ülkelerin ‘helal’ sertifika kurumlarının bir araya gelip Dünya Helal Konseyi'ni kurmasıyla Rusya Müslümanları da harekete geçti. Uzun süren uğraşlardan sonra üretimlerini yurtdışına ihracat yapabilecek seviyeye getirdi. Rusya'da her yıl düzenlenen Helal Gıda Fuarı da alanında öncü programlardan biri haline geldi. Farkındalığın büyümesiyle ülke genelinde helal gıda ile ilgili etkinlik ve programlar artmaya başladı.

Müslüman olmayanların bile ilgisini çeken helal gıda etkinliklerini her kesimi buluşturuyor. Azerbaycan kökenli Kamilla Aliyeva'nın girişimiyle bir araya gelen kadınlar, Rus coğrafyasının farklı lezzetlerine helal gıda kuralları dahilinde hayat veriyor. Rus radyolarından günlerce anonsu yapılan etkinlikte Slav kökenliler de yeni bir tecrübenin tadını çıkarıyor.

Rus hava yollarında da helal gıda döneminin başladığı günden bugüne ciddi bir ilerleme var. Başta ulusal hava şirketi olmak üzere 1 Ocak 2016'dan itibaren yurt içi ve yurt dışı uçuşlarında helal yiyeceklerin servisine başlandı. Bu karar, havayolunu tercih eden Rusya vatandaşı Müslümanlar arasında memnuniyetle karşılandı.

 

Barış Mutlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 14:52
YORUM EKLE

banner19

banner13