Rusya'da camiler ihtiyaca cevap vermiyor (Video Haber)

Ramazan ayı münasebetiyle Rusya ve Bulgaristan'daki Müslümanların mevcut sıkıntıları tekrar gündeme geldi.

Rusya'da camiler ihtiyaca cevap vermiyor (Video Haber)

 

20 milyondan fazla Müslümanın yaşadığı Rusya’da, Sovyetler döneminde dine yapılan baskı nedeniyle Ramazan ayları, aşina olduğumuz canlılık ve coşkusundan yoksun yaşanıyor. Komünist diktatörlüğün yıkıldığı senelerde Rusya genelinde 100 civarında olan cami sayısı, bugün 10 binlerle ifade ediliyor. Rusya'da Müslümanlar nüfus itibarı ile Ortodoks Hıristiyanlardan sonra 2. sırada yer alırken, Moskova'daki Müslüman sayısı göçmenlerin artmasıyla 1 milyonu aşmış durumdadır.

Ramazan ayı, Rusya’nın federal bölge ve cumhuriyetlerine dağılan Müslümanlar için bir kaynaşma fırsatı olurken, Rusya'ya 3 yıl önce gelen Metin Dönmez "İnşallah Ramazan ayı bütün Müslümanlara hayırlar getirecek. Bütün müminler birbiri için dualar edecek. Neticede Ramazan ayı bizim için en güzel ay. Bu ayla birlikte şehirde yaşayan diğer mümin kardeşlerimizle buluşma, tanışma fırsatı buluyoruz. Toplu sahurlar ve teravih namazları hepimizi bir araya topluyor" dedi.

Helal et sıkıntısı yaşanıyor

Her yıl Ramazan ayında binlerce Müslümanın orucunu açtığı büyük iftar çadırında öksüz ve engelli çocuklar için yardım maksatlı programlar, eğitim toplantıları ve İslâm hakkında film gösterimleri düzenleniyor. Moskova'nın 6 farklı noktasında bulunan camiler, Ramazan ayına özgü hareketlilik nedeniyle kapasite sorunu yaşarken, bu sıkıntının giderilmesi adına başlatılan Prospekt Mira'daki cami inşaatı, yoğun çabalara rağmen bu yıl da tamamlanamadı.

Rusya'da yaşayan Müslümanların tek problemi cami değil. Türkiye'nin Moskova büyükelçisi Aydın Sezgin "Rusya'da yaşayan Müslümanlar için en önemli sıkıntı helal et meselesidir. İslâmî şartlara uygun olarak kesilmeyen etlerin dışında fazla seçeneği olmayan Müslümanlar, bu sıkıntılarını cami bünyesinde yapılan helal et satışlarıyla gidermeye çalışıyorlar" dedi.

Ramazan ayı boyunca Moskova'da bulunan Türk şirketleri de iftar yemekleri düzenlerken, iftar davetleri her milletten Müslümanları bir araya getiriyor. Öte yandan devlet başkanı Putin ve başbakan Medvedev de, yayınladıkları mesajda Ramazan ayının barış ayı olmasını dilediler ve Müslümanların Ramazan ayını tebrik ettiler.

Sofya’ya bir cami yetmiyor

45 yıl süren komünist rejim süresince din ve vicdan özgürlüklerinin kısıtlandığı Bulgaristan'daki Müslümanlar da Ramazan ayında Sofya'da bulunan Kadı Seyfullah Efendi Camii'ne akın ettiler. 1566 yılında Osmanlı döneminde yapılan Kadı Seyfullah Efendi Camii, Sofya’da ibadete açık olan tek cami.

Arap ülkelerinden gelenler ve mevsimlik çalışanlarla beraber şehirde artan Müslüman nüfusa özellikle bayram günlerinde tek bir cami yeterli olmuyor. İkinci bir cami yapılmasına ise belediye izin vermezken, Sofya'da yaşayan yaklaşık 70 bin Müslüman için yalnızca bir camide ibadet edebilmeleri büyük bir problem teşkil ediyor.

 

 

Barış Mutlu bildirdi

Yayın Tarihi: 12 Temmuz 2013 Cuma 12:13 Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2013, 14:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26