Rus halkı ebru sanatını sevdi (video)

Ebru sanatçısı Edip Asan'ın eserlerinden oluşan "Dalgaların Çiçek Açması: Eski Sanat Ebru" sergisi, Moskova'da sanatseverlerle buluştu. Sergiyi ziyaret edenlere ebru sanatının inceliklerini anlatan sanatçı, ebrunun insan sağlığına olan etkisini araştıran projesinden de söz etti.

Rus halkı ebru sanatını sevdi (video)

Ebru sanatı Rusya'nın başkenti Moskova'ya taşındı. "Dalgaların Çiçek Açması: Eski Sanat Ebru" isimli sergi Rus sanatseverlere kapılarını açtı. Rusya'da faaliyet gösteren Türk-Rus Kültür Merkezi'nin yabancı eserler kütüphanesi işbirliği ile gerçekleştirdiği etkinlikte Türk ebru sanatçısı Edip Asan'ın eserleri sergilendi.

Sergide hazır bulunan sanatçı, katılımcılara ebru sanatının inceliklerini de aktardı. İki yıldır Moskova'da yaşayan Asan, her geçen gün daha fazla Rus'un ebruyla tanışmasında büyük pay sahibi. Edip Asan, ebru sanatıyla ve çalışmalarıyla alakalı şu şekilde konuştu: "Üzerinde çalıştığım bir proje vardı, ebru sanatı, art terapi. 'Buraya gelin, burada çalışın' dediler. Engellileri kapsayan, ilgilendiren bir projeydi. Onları rahatlatmak ve mutlu etmek için hayata geçirilen bir projeydi. Teklifi aldıktan sonra geldim buraya. Burada çok güzel insanlarla, derin insanlarla tanıştık. Bu projenin bir parçası oldular. İnsanlar sürekli yeni fikirlerle geliyorlar, ebru sanatına dair fikirlerim değişti."

"Ebruyu bilen, seven insan daha duygusaldır"

Sergi, ebru sanatıyla ilk kez tanışan Ruslar'ı heyacanlandırdı. Sergiye katılan bir sanatsever hislerini şu şekilde ifade etti: "Bir süre önce İstanbul'daydım. Özellikle Topkapı Sarayı'na giderek farklı örnekleri incelemek istedim. Yüzlerce yıl öncesinden ebru örneklerini görme imkanım oldu. Olağanüstü bir sanat. Zaten ben bir sanat hocası olarak öğrencilerimle bu duygumu sürekli paylaşıyorum. Aynı zamanda sanatın insanı tedavi eden özelliğiyle ilgili çalışmalarım var. Bu nedenle de sergiyi görmek istedim. Ebruyu bilen, seven insan daha duygusaldır. Kalbini diğer insanlara daha rahat açar. Ortak ebru çalışmalarımızda gördük ki katılımcılar ebruyla uğraşırken hata yapmaktan korkmuyor. Zevkle sarılıyor eserine. Sergide emeği geçenlere teşekkür ederim. Çünkü bu tür etkinlikler halklar arasında kültür köprülerinin kurulmasında büyük öneme sahip."

Moskova'da ebru sevgisi, yaşanan sıkıntılara rağmen büyümeye devam ediyor. Özellikle ebru çalışmaları için gereken malzemelerin temini yeni öğrenciler için büyük sorun teşkil ediyor. Boyadan tekneye, taraktan terebentine kadar birçok malzeme Türkiye'den getiriliyor. Son yıllarda internet üzerinden ürün satışı yapan sitelerin artması, bu alandaki sıkıntıyı biraz da olsa gidermişe benziyor. Ancak farklı semtlerde açılan yeni kursların ve özel ders verenlerin sayısında artış yaşansa da, halen malzeme teminine dair bir adres yok. Bu soruna, Türk-Rus Kültür Merkezi'nin yetkilileri kısa süre içinde çözüm üreteceklerini belirtiyor.

Yabancı eserler kütüphanesindeki ''Dalgaların Çiçek Açması: Eski Sanat Ebru'' sergisi Ekim ayının sonuna kadar açık kalacak. Sergide ayrıca haftanın belirli günlerinde ebru sanatının inceliklerini gösteren atölye çalışmalarına da yer verilecek.

 

Barış Mutlu haber verdi

YORUM EKLE