Rus çocukları Türkiye'yi resmetti (video)

Moskova’da engelli ve kimsesiz 800 çocuk ‘Doğunun Renkleri’ projesi kapsamında en güzel Türkiye resmini yapabilmek için yarıştı.

Rus çocukları Türkiye'yi resmetti (video)

Hemen hemen hiçbiri Türkiye'yi hayatında hiç görmemiş, kimi kimsesiz, kimi engelli yüzlerce çocuk, yeteneklerini, hayal gücünün derinlikleriyle birleştirerek, Anadolu'nun geleneksel oyunlarını, adetlerini, doğal güzelliklerini resmetti. "Doğunun Renkleri: Rus çocukları Türkiye’yi çiziyor” adlı resim yarışması ödül töreni, Tsereteli Resim Galerisi’ndeydi.

Rusya Eğitim Bakanlığı, devlet sanat akademisi, Türk-Rus Kültür Merkezi ve Rus-Türk kültür Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen yarışmada dereceye giren 15 çocuk ödüllendirildi. Türkiye denince akıllarında canlanan imgeleri beyaz kâğıda döken çocuklar, sergi boyunca heyecanlarını gizleyemedi.

Etkinliğe ev sahipliği yapan dünyaca ünlü heykeltıraş Tsereteli, hafta sonları ders vermek için kullandığı galerisinde çok sayıda yetenekli çocukla karşılaştığını ama bu yarışmadaki yoğunluğu ilk kez gördüğünü belirtti. Türk-Rus Kültür Merkezi Müdürü Arif Asalıoğlu da önümüzdeki günlerde iki ülke halkını yakınlaştıran projelere hız vereceklerini vurguladı.

Türkiye'de de Rusya temasıyla gerçekleştirilecek

Sergide dikkat çeken temalar arasında semazenler, camiler, geleneksel giysiler ve düğün günü yer aldı. Yarışmaya Tataristan'dan katılan on beş yaşındaki Mariya İlyina'nın resim öğretmeni, öğrencisinin iki haftalık sürede düğün resmini çizdiğini, konuya olan ilgisinin resmin canlılığına da yansıdığını belirtti.

Genç sanatçıların yakınları ve öğretmenleri etkinlik günü yaşanan ilginin Rus çocuklar için her türlü tedaviden daha etkili olduğu görüşünde birleşti. Zaman zaman duygusal anların yaşandığı yarışmada dereceye giren çocuklara Türkiye tatili armağan edildi.

Rusya’nın 62 bölgesinden 397 eğitim kurumundan 800’e yakın çocuğun eşsiz örneklere imza attığı yarışmaya Rus basını da büyük ilgi gösterdi. Benzer bir etkinliğin Türkiye'de Türk çocukları arasında Rusya temasıyla gerçekleştirileceğini belirten merkez yetkilileri Rus çocuklara ait resimlerin Türkiye'nin farklı illerinde sergileneceğini vurguladı.

 Barış Mutlu haber verdi

YORUM EKLE

banner36