Rumeli'yi türkülerde keşfetmek (video)

'Rumeli: Bir Müzik Seferi' adlı albüm kitabı, yüzyıllar süren ortak kültürü, müziğin diliyle ortaya çıkaran bir çalışma. Kitap, hem Türkçe hem Balkan dillerinde yayınlandı. Savaş Barkçin'in sanat danışmanlığını üstlendiği projede 15 eser bulunuyor.

Rumeli'yi türkülerde keşfetmek (video)

Osmanlı topraklarında asırlar boyunca bir arada yaşayan milletlerin ortak ezgileri, dilden dile dolaşan türküleri "Rumeli: Bir Müzik Seferi" adlı albüm kitabında bir araya geldi. Balkan savaşlarının 100. yılına özel hazırlanan 15 eserlik albüm bir nevi sesli tarih işlevi görüyor. Asırlardan bugüne yankılanan seslerde bazen neşe bazense hüzün hâkim oluyor. Kimi zaman umutsuz bir aşkı, kimi zaman zorunlu terk edişi, acıları, sürgünleri anlatan türkü ve şarkılarda farklı duygular ezgilere yansıyor.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın 2012'de hazırladığı albüm, tarih boyunca kazanılan ortak değerleri ve kültürel zenginlikleri açığa çıkartmayı hedefliyor. Albümün kitabıysa Savaş Barkçin'a ait. Türkçe ve Balkan dilleri olmak üzere 2 versiyon halinde yayınlanan "Rumeli: Bir Müzik Seferi" albümünde bu toprakların çağrıştırdığı tüm kültürel öğeleri görmek mümkün.

Tarih içinde sesli bir yolculuğa çıkmak, geçmişi anarken bugünün izdüşümünü fark etmek isteyenler için "Rumeli: Bir Müzik Seferi" albüm-kitabı eşsiz bir gezi imkânı sunuyor.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2016, 15:29
YORUM EKLE

banner19

banner13