Rumeli'nin hüzünlü sesi: Sıdıka Ahmedova (video)

Bulgaristan’da Türk müziği denince akla gelen ilk isim Sıdıka Ahmedova. Şumnu doğumlu olan Ahmedova, meslekte 50 yılı geride bıraktı. Gurbeti ve göçü anlatan türküleriyle sevenlerinin kalbinde taht kuran Ahmedova, Sofya radyosunda en fazla istek alan şarkıcı aynı zamanda.

Rumeli'nin hüzünlü sesi: Sıdıka Ahmedova (video)

Sıdıka Ahmedova, Bulgaristan Türklerine göre "Deliormanlı Sıdıka". Türk müziğinin usta isimlerinden biri. Müzik hayatına çocuk yaşta başladı, şarkıları farklı ülkelerdeki Türklerin kulağında yankılandı. 50 yıldır şarkı söylemekten hiç vazgeçmedi. Şarkıları dinleyenlerin adeta içine işledi. Gurbeti anlatan şarkılarıysa herkesin gönlünde taht kurdu.

Sanat hayatına 1964'te Şumnu Tiyatrosu’nda başladığını kaydeden Ahmedova, o günden bugüne Radyo Sofya'da Balkan Ton'da televizyonlara çıktığını söyledi. O dönemde Kırca Tiyatrosu’nun bulunduğunu ve orada da Türk sanatçıları bulunduğunu ifade eden Ahmedova, o günleri “Her şeyimiz Türkçeydi. Deliorman’da biz Türkçe konuşuyorduk, Bulgarcaları zayıftı. Tiyatro'da da ömür boyunca Türkçe söyledik” ifadeleriyle anlatıyor.

Sıdıka Ahmedova, o dönemde Şumnu Devlet Tiyatrosu’na çıktığı ve çıktığı ilk akşamın sabahında gazetelerin ‘Deliorman’dan bir yıldız çıktı’ dediğini söyledi. Ahmedova, “Bana o günden bugüne hep yıldız dediniz Allah’a şükür” diye konuştu.

En çok Küçücüksün Yavrum şarkısının sevildiğini, çünkü, ayrılıklardan, göçmenlikten insanların bağrının çok yandığını çok yandığını söyleyen Ahmedova, nereye gitse bu şarkıyı söylemesi için istekte bulunulduğunu söylüyor.

Ahmedova şunları söyledi: “Ben bunu sahneden söylerken herkesin gözyaşlarını görürdüm, söyleyemezdim, yarıda bırakırdım. Acıklı sözleri var çok. Bizim Deliorman'da daha çok böyle gurbet şarkıları var, hüzünlü şarkılar var, bunlar seviliyor daha çok. Halk göçmenlik olunca hüzünlü şarkıları daha çok kabul ediyor. Bence, tam 50 yılda bunu gördüm ben.”

 

 Sevda Dükkancı haber verdi

Yayın Tarihi: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 10:42 Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2014, 10:42
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ismail cakır ANAKO
Ismail cakır ANAKO - 2 yıl Önce

ablamı cok severim Onunla büydük hayranıyım bir çok yerde beraber sahne aldık Rumeli.tv de selamlarımı iletiyorum

banner19

banner26