Rufai tekkelerinden biri de Tiran'da (video)

Arnavutluk'un başkenti Tiran’da yüzyıllık geçmişe sahip Rufai Tekkesi, ülkede İslam mimarisini yansıtan önemli simgelerden biri.

Rufai tekkelerinden biri de Tiran'da (video)

Anadolu'dan Balkanlara yayılan tarikatlardan Rufailere ait tekkelerden biri de Arnavutluk'un başkenti Tiran’da bulunuyor. İslam mimarisinden izler taşıyan tekkenin tarihi 100 yıl öncesine dayanıyor.

Ülkede Rufai tekkesinin kurucularından şeyh Ahmet İşkodra ve şeyh Mustafa Reka’nın fotoğrafları da geçmişin izlerini bugüne taşıyor. Halen hizmet veren tekkede Hacı Mustafa Reka'nın torunu şeyh Cemaludin Reka görev yapıyor.

Tekkeye gelenleri, Hz. Ali ve 12 imamın adlarının işlendiği kemer karşılıyor. Tekkenin duvarlarıysa ayet ve hadislerin yazılı olduğu tablolarla bezeli. Duvarlar üzerinde çiçekli desenler ve canlı renkler üzerine özenle işlenmiş ayetler dikkat çekiyor. Burada “Ey iman edenler, namazınızı rükû ve secde ile kılın ve sadece Allah’a inanın. Güzel ameller işleyin, o zaman kurtuluş sizin olacaktır” ayet-i kerimesi göze çarpıyor.

Arnavutluk’un sembolü olan iki başlı kartal simgesi üzerine yazılı ayetler de tekkede göze çarpan detaylar arasında.

Özel günlerde, zikirlerde kullanılan enstrümanlar da tekkenin tarihi kadar eski.

İstanbul'da ilahiyat fakültesi okudu

Tekkenin şimdiki şeyhi Cemaludin Reka, soyunun yaklaşık 350 yıldır Müslüman olan bir aileye dayandığını söyledi. Aile büyüklerinin yıllarca imam, hafız ve müezzin olarak hizmet verdiklerini kaydeden Reka, dedesi hacı Mustafa Reka’nın ise İstanbul’da ilahiyat fakültesini okuduğunu söyledi.

Cemaluddin Reka, “Dedem ilahiyat fakültesini bitirip Arnavutluk’a döndükten sonra şeyh Ahmet İşkodra ile tanışmış ve Rufai tarikatı için hizmet vermeye başlamış. Rufai tarikati Arnavutluk’a Türkiye’den geldi ve şeyh Ahmet İşkodra tarafından tüm Arnavutluk’a yayıldı. Şeyh Ahmet İşkodra tarikatı şeriat kurallarıyla geliştirmiştir ve hiçbir zaman namaz kılmadan zikir yapmamıştır” ifadelerini kullandı.

Tekke, Rufailiğin Tiran'daki temsilcisi olarak yüzyılı aşkın süredir hizmet vermeyi sürdürüyor.

 Rina Gurgule haber verdi

Yayın Tarihi: 21 Ocak 2015 Çarşamba 12:15 Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 12:15
YORUM EKLE

banner19

banner26