Rodoplar'da bir Müslüman halk: Pomaklar (video)

Bulgaristan'ın çoğunlukla Rodop Dağları çevresinde bulunan köylerinde, Pomak olarak da bilinen Müslümanlar yaşıyor. Slav kökenli Pomaklar Bulgarca konuşuyorlar ve hem dinlerine hem de geleneklerine sıkı sıkıya bağlılar. Sevda Dükkancı yazdı.

Rodoplar'da bir Müslüman halk: Pomaklar (video)

 

 

Pazarcık iline bağlı Draginovo köyü tamamen Müslümanların yaşadığı bir köy. 1966'a kadar adı Korova olan köy, ülkenin en büyük beş köyünden biri. Velingrad Kaplıcaları’nın yakınında bulunan köyde yaşayan ve Bulgarca konuşan Müslüman halk geleneklerine oldukça bağlı.

Köy halkı Pomak olarak da biliniyor. Pomaklar, Bulgaristan'ın yanı sıra Makedonya ve Türkiye'de de yaşam sürüyor. Köyde modern yapıların yanında, kadınların renkli geleneksel kıyafetleri ve eşek taligaları yani arabaları göze çarpıyor. Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı’nın da köyü olan Draginovo'da, eğitim seviyesi de dikkat çekiyor.

Köy halkı camide toplanıyor

Birinci Balkan Savaşı döneminde, İstanbul Silivri'ye bağlı Akören’e göç edenler zorunlu göçün 100. yılında köye bir anıt çeşme yaptırdı. Çeşmenin üzerinde ise, "Kardeşlik sınır tanımaz" yazıyor. Köyün ana meydanında bulunan Eski Cami'de ise haftada bir gün kadınlar bir araya geliyor.

Asırlardan beri kendi kültürünü ve gelenekleriyle birlikte, dinini de yaşatan bir köy Draginovo. Burada cumartesi günleri kadınların yaptığı toplantılara çocuklar da katılıyor.

Misafirperver bir halk

Draginovo köyünde Pomak kadınların kıyafetleri de oldukça renkli. Rodoplar’daki Müslüman evleri, adeta bir etnografya müzesi. Her şey el emeği göz nuru eserler. Pomak kültürünün önemli bir öğesi de dokuma torbalar.

Tarlaya ya da camiye giderken kullanılan dokuma çantalardan mutlaka çeyizlere de ekleniyor. Misafirperverlikleriyle bilinen Pomaklar, yetiştirdikleri patates ve fasulyeden yaptıkları yemek, yoğurt ve tereyağını eksik etmedikleri sofralarında konuklarını ağırlıyorlar. 

 

 

Sevda Dükkancı yazdı

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2014, 12:26
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26