Restelitsa, adeta Osmanlı minyatürü (video)

Kosova'nın güneyinde, eski bir köy Restelitsa. Gelenek ve göreneklerini, Osmanlıdan yadigâr inançlarını bugün de yaşatan Restelitsa, tarih kokan küçük bir köy. Gülay Krasniç yazdı.

Restelitsa, adeta Osmanlı minyatürü (video)

 

Şar Dağları eteklerinde, 8 bin 500 nüfuslu, eski bir Osmanlı köyü Restelitsa. Gora bölgesine bağlı Şar Dağları eteklerinde kurulu Restelitsa iki kısımdan oluşuyor. Yaklaşık 2 bin hanenin bulunduğu köyde genç nüfus, ekonomik sıkıntılar ve işsizlik nedeniyle çareyi yurt dışına gitmekte bulmuş.

Bu nedenle köyün sakinleri ağırlıkla yaşlılar. Ekonomi durumlarının biraz kritik olduğunu söyleyen köydeki Dağ Derneği Başkanı Yahya Maznika, "Kimse çalışmıyor, yalnızca emekliler maaş alıyorlar. Gençler de İtalya'da yaşıyor. Orada çalışan 2 bin gencimiz var. Restelitsalı gençler, 1999'dan sonra ne iş buldularsa yaptılar," şeklinde konuştu.

Gelenekler Restelitsa’da capcanlı

Yüzyıllık gelenek ve görenekler az sayıdaki dükkânda yaşatılıyor. El emeği ürünler, yöresel gelinlikler özenle hazırlanıyor ve alıcılarını bekliyor. Restelitsa köyündeki pazarlar biraz farklı. Yöresel kıyafetler dükkânlarda satılıyor.

Köy meydanındaki çarşınınsa Restelitsa geleneğinde ayrı bir önemi var. Çarşı, Restelitsa'nın en ilginç bölgelerinden birisi. Zira buradaki gelenekler Osmanlı'dan bu yana hala devam ediyor. Çarşıda kafeler ve küçük evler bulunuyor. Osmanlı'dan kalma bir gelenek olarak, gündüz saatlerinde kadınlar bu çarşıda gezmiyorlar.

Köyün manevi durağı Selim Baba Teknesi

Köyün en önemli yapılarından birisi de 2 yüz yıllık Selim Baba Tekkesi. Retselitsa köyünün manevi duraklarından biri olan Selim Baba Tekkesi. Osmanlı döneminde iki kardeş Retselitsa'ya gelir. Daha sonra kardeşlerden biri Kalkaldelen'e göç ederek orada bir tekke inşa ettirir. Diğer kardeş de burada kalarak Selim Baba Tekkesi’ni inşa ettirir.

On eve çığ düşmüştü

Restelitsa 2012 yılında acı bir olay yaşadı. Yaklaşık 10 eve çığ düşerken, onlarca insan hayatını kaybetmiş, aralarında sadece bir kız çocuğu kurtarılmıştı. Çığdan kurtulan ve mucizenin ismi olan Amsera Reka, şimdi dedesiyle birlikte Prizren'de yaşıyor.

2 yıl önce yaşadığı çığ felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Restelitsalı'lar kendilerine verilen sözlerin tutulmasını bekliyor.

18. yüzyılda yapılan Eski Cami

Kosova'nın dağlık bölgesi Gora'nın en büyük köyü olan Restelitsa'da 18. yüzyıla tarihlenen bir cami de bulunuyor. Cami sade dış mimarisinin yanında, iç işlemelerinde kullanılan beyaz ve turkuaz renklerle de dikkat çekiyor. Ahşap kaplı kubbenin iç çeperinde hat sanatı ile yazılı ayetler bulunuyor.

Çocuklar için Kur'an kurslarının düzenlendiği cami, namaz vakitlerinde de Restelitsalı Müslümanları ağırlıyor.

Çanakkale Şehitleri adına mabed

Restelitsa'da Eski Cami'nin yanı sıra Çanakkale Şehitleri Camii de önemli eserler arasında yer alıyor. Caminin inşaatına 2011'de başlanırken, yaklaşık 3 yıldır devam eden cami inşaatının bir yıl içersinde tamamlanması bekleniyor.

Çanakkale Şehitleri Camii inşaatının sorumlusu Ramadan Nemçe, TİKA'nın şimdiye kadar ki destekleri için teşekkür ederken şöyle konuştu: "Caminin Restelitsa için önemi çok büyük. Çünkü bizim dinimizin en güzel ve en önemli simgesidir. Burası Allah'ın evi. Restelitsa'daki halkın tamamı Müslüman'dır. Her namaz vakti camilerin dolup taştığını söyleyebilirim."

TİKA'nın destek verdiği Çanakkale Şehitleri Camii'nin kısa süre içinde ibadete açılması planlanıyor.

 

 

 

Gülay Krasniç yazdı

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 11:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26