Ressam Selahattin Kaya'dan İstanbul sergisi (video)

İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı'nın katkı sağladığı 'Sevdamız İstanbul' sergisi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun fuayesinde açıldı. Ankara'da yaşanan terör saldırısı nedeniyle serginin açılışı için mütevazı bir tören düzenlendi.

Ressam Selahattin Kaya'dan İstanbul sergisi (video)

Ressam Selahattin Kara'nın İstanbul resimleri sergisi Cemal Reşit Rey Konser Salonu fuayesinde açıldı. “Sevdamız İstanbul” adını taşıyan sergiyi İstanbul Sanat ve Medeniyet Vakfı organize etti. Türkiye'de empresyonist resmin önemli temsilcilerinden sayılan ressam Selahattin Kara’nın İstanbul temalı çok sayıda çalışması bu sergi için bir araya geldi.

Selahattin Kara, sergiyle ilgili şu şekilde konuştu: “Bu sergideki çalışmalar, yaklaşık 4-5 senelik bir sürede tamamladığımız çalışmalar. Bütünüyle İstanbul peyzajlarından oluşuyor. Benim bugüne kadar yaptığım çalışmaların en büyük boyutlu olanlarının toplam olarak sergilendiği bir sergi.”

İstanbul’un sokakları, Boğaz'ı ve mimarisi sanatçının gözünden tablolara yansıyor. Sergilenen eserlerin ana eksenini tarihi yapılar ile çevre peyzajından meydana gelen kompozisyonlar oluşturuyor.

Sergi, İstanbullu sanatseverlerden de tam not aldı. Sergiyi gezen bir sanatsever hissiyatını şu şekilde dile döktü: “Türkiye’de sanat çoktur fakat sanatkar gerçekten çok azdır. Selahattin Kara da Türk empresyonist resminin belki tek temsilcisi. Çok önemli bir ressamımız. Bu serginin Mehmet Çebi koleksiyonunda olması sevindirici. Cemal Reşit Rey salonunda böyle bir sergiyi daha önce hiç görmemiştim. Gerçekten ciddi bir sergi. Türkiye’yi dünyaya aksettirebilecek ciddi bir tutumda yapılmış eserler. Selahattin Kara’ya empresyonist resmin babası olarak bakıyorum. Türk insanına bu sergiyi görmelerini tavsiye ederim.”

"Sevdamız İstanbul" sergisi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu fuayesinde 31 Ekim’e kadar ziyarete açık olacak.

 

Yusuf Sami Kamadan haber verdi

YORUM EKLE