Ressam Rauf Tuncer'den Üsküp'te sergi (video)

Ressam Rauf Tuncer, Türk kültürünü ve hat sanatını tuvallerine yansıtıyor. Yeni resim sergisi ile Üsküplü sanatseverlerle buluşan Tuncer, serginin açılış gecesinde kültürler arası etkileşimin önemine vurgu yaptı.

Ressam Rauf Tuncer'den Üsküp'te sergi (video)

Ünlü ressam Rauf Tuncer'in "Asya'dan Anadolu'ya Türkler'in Göçü" adlı resim sergisi Üsküplü sanatseverlerle buluştu. Sergide Tuncer'in 42 yağlıboya eseri, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Yunus Emre Enstitüsü Üsküp merkezinin organizasyonuyla başkentte düzenlenen sergi, Makedonya Halk Tiyatrosu'nda 16 Eylül'de açıldı.

Sanatın hiçbir engel tanımadığı ve kültürlerarası etkileşimin ne denli önemli olduğunun vurgulandığı açılış gecesine Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil'in yanı sıra Makedonya'dan üst düzey misafirler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Türk kültürünü hat sanatını de kullanarak tuvallerine yansıtan ressam Tuncer, bugüne kadar Türkiye'de ve yurt dışında çok sayıda kişisel sergiye imza attı. Eserlerini meydana getirirken ait olduğu kültür ve coğrafyadan esinlendiğini söyleyen Rauf Tuncer, sanatçıların asli görevlerinden birinin insanları sanat yoluyla kaynaştırmak, geçmişle gelecek arasında bir bağ kurmak olduğunu, bu bağlamda ortak tarih ve kültürün paylaşıldığı Balkanlar'da kendisini hiç yabancı hissetmediğini belirtti.

Daha önce Karadağ ve Kosova'da da açılan “Asya'dan Anadolu'ya Türkler'in Göçü” adlı sergi 25 Eylül'e dek Üsküp'te ziyarete açık olacak.

 

Esra Hasip haber verdi

YORUM EKLE