Renkli Göçebe Kültürü, 2. Dünya Göçebe Oyunları'nda Sergilendi

2.Dünya Göçebe Oyunları'na, Kırgızistan'ın Isık Göl bölgesindeki Kırçın yaylası ev sahipliği yaptı.

Renkli Göçebe Kültürü, 2. Dünya Göçebe Oyunları'nda Sergilendi

2. Dünya Göçebe Oyunları, Kırgızistan'ın Isık Göl bölgesindeki Kırçın yaylasında gerçekleştirildi. Uluslarası nitelikteki organizasyon için hazırlanan Etnokent, ziyaretçilerini yüzlerce yıl öncesine götürdü. Etnokent'te konuk ülkelerin kültürel özellikleri de gözler önüne serildi. Burada Çin çay kültüründen Amerikan kızılderililerine kadar dünyanın bir çok noktasından kültürel çeşitliliği bir arada görmek mümkün. 2. Dünya Göçebe Oyunları, sporu ve kültürü buluşturan etkinliklere sahne oldu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in inisiyatifiyle Türk Dili Konuşan Ülkeler Topluluğu ülkelerinin devlet başkanlarının desteği ile ilk kez Kırgızistan'da gerçekleşen Dünya Göçebe Oyunları'nın ikincisi görkemli bir törenle açıldı. İlkine 29 ülkeden katılım olan Dünya Göçebe Oyunları'na bu yıl 62 ülke katıldı. Oyunlara yaklaşık bini sporcu olmak üzere 2000'e yakın delege katıldı. Oyunların açılışında 62 ülkenin sporcuları geçit töreni gerçekleştirdi. Sporcuların alana girişi, Cumhurbaşkan Atambayev’in davetiyle Kırgızistan’a gelen ve 2. Dünya Göçebe Oyunları'nın elçisi olan ünlü Amerikalı aktör Steven Seagal’ın göçmen askeri giysisi ile at üstünde alana gelmesi ile başladı.

Güç birliği, ruh birliği

Göçebe Oyunları etkinlikleri katılımcı ülkelerin rengarenk gösterileriyle izleyicileri büyüledi. Ortaçağ zırhlarıyla Macarlardan deriden yapılmış ulusal giysileri ile Moğollara her ülkenin temsilcileri renkli görüntüler oluşturdu. 
Meydana en son Cumhurbaşkanı Atambayev liderliğinde Kırgızistan takımı çıktı. Açılış konuşmasında “Bu oyunlarla dünyada unutulmakta olan göçmen kültürü, ruhu ve geleneklerini korumaya çalışıyoruz” diyen Atambayev, konuk sporculardan ülkelerine çok sayıda altın madalya götürerek, Kırgızistan’ı ve göçmen halklarının ruhunu tanıtmalarını istedi. 

"Güç birliği, ruh birliği" diyen Atambayev, “Oyunlar açılsın” diyerek dünya göçebe oyunlarını başlattı.


Açılış töreni 5 boyutlu efektlerin kullanıldığı ve Kırgızistan’ın tarihine ilişkin video gösterisiyle başladı.
 6 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen teatral gösterilerde, komuzcular, süvariler, gönüllüler, şarkıcılar ve tiyatro oyuncuları yer aldı. 25 ateşli süvarinin gösterisi açılış heyecanını doruğa çıkardı. Ülkenin dört bir yanından yüzlerce öğrencinin komuz eşliğinde seslendirdiği Kırgız ulusal ezgilerinden ‘maş botoy’ performansı izleyicilerin beğenisini kazandı. Komuzcuların bu gösterisi Guinnes Rekorlar Kitabı'na aday gösterildi.
 Gösterilerde Manas Destanı gibi Kırgızistan’ın tarihindeki olaylar da aktarıldı. 
Türkmen atlıların gösterisi ise nefesleri kesti.


Kızılderililerden Kırgız dansı

Kırgızların bozüylerine benzeyen Kazak bozüyünde konukları Kazak ulusal giysileri içindeki kızlar karşılıyor. Kazak yemeklerinin tattırıldığı Kazak bozüyünün biraz ötesinde ise Rusya Federasyonu'ndaki Türk dili konuşan halklardan Tatar-Başkurt bozüyü bulunuyor. El sanatlarından örneklerin tanıtıldığı bu bözüyde de konuklara müzik ziyafeti sunuluyor. Kendi kültürlerini tanıtma konusunda başarılı bir çalışma sergileyen Çinliler ise etkinliğe 2017'de Roma’ya ulaşmayı hedefleyen çay kervanıyla katılıyor. 145 deve ile Kırçın yaylasına gelen çay kervanı, programlar kapsamında, ziyaretçilere Çin’in İpek Yolu üzerinden Avrupa’ya taşınan ünlü çaylarından ikram ediyor.

Oyunlara renk katan gruplardan biri de etkinliğe Kızılderili ulusal giysileriyle katılan Amerikalılar. Çeşitli dans gösterileri yapan grup, zaman zaman Kırgız ulusal danslarından “Kara Corgo”yu da oynuyor. Han Ordosu alanında  oyunlara katılan Macarlar tarafından yapılan atlı okçuluk da büyük ilgi gören sporlar arasında. Birleşik Arap Emirlikleri'nden gelenler bedevi çadırı içinde Arap kültürününün inceliklerini sergiliyorlar. Türkmenistan’dan gelen kültür delegasyonuysa, ünlü Türkmen “Ahaltekin atları” ile gösteriler sunuyor.

Ünlü Kırgız oyunları da sahnelendi

2. Dünya Göçebe Oyunları kapsamında gelenekler hatırlandı, kültürel geçmiş bugünle buluştu. Ulusal giysiler, göçebe evi olan bozüyler, atlar, eski dönem silahları ve geleneklerin sunulduğu bu renkli programı binlerce kişi ilgiyle izledi. Etkinliklerde Kültür eski bakanı Altınbek Maksütov’un tasarımı olan “Göçmenler dünyası” programındaysa, sadece Kırgız değil, tüm göçebe halkların geleneklerine uygun ‘Han seçimi’ canlandırıldı. Teatral gösteri Kırgızistan’ın farklı bölgelerinden 800’ü aşkın tiyatrocu tarafından sahnelendi.

Kırgız geleneğine göre, at üstündeki kızlar da, erkek yiğitlerden farksız olarak benzer yetenekleri gösteriyor. Onları kendilerine eşit görmeyip alay eden boyun gençlerini ise kızlar, ‘tıyın enmey’ oyununda güç sınamaya davet ediyorlar. Atla koşarken, yerde, içinde metal para olan keseleri toplamaya dayanan bir oyun olan “tıyın enmey” oyunu Kırgız kızlarının at üstünde de ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Kırgızlardaki güreş türlerinden biri olan, at üzerinde gerçekleşen “er eniş” temsili ise, sağ ve sol boyun yiğitleri tarafından oynandı. Göçebe halklarda, önemli karar alınan toylarda oynanan ölümcül bir oyun olan ‘nayza sayış’ da programda yerini aldı. Bu oyun iki tarafın en güçlü temsilcilerinin at üstünde mızrak ile birbirine karşı koşarak vurup düşürmesine dayanıyor. Etkinliklerde at üzerinde koyun kapmaca olarak tanımlanabilecek “kök börü” oyunu da sunuldu.

Törenler Kırgızistan’ın önde gelen şarkıcılarının okuduğu Dünya Göçebe Oyunları Marşı'yla sona erdi.

 

Uğur Özen

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2016, 14:01
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13