Rasulullah aşkı Üsküp'te oratoryoyla ifade edildi (video)

Üsküp'te Makedonya Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu, 'Aşk-ı Nebi' oratoryosunu sahneledi. Konser; Yunus Emre Enstitüsü ve Makedonya Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle hayata geçirildi.

Rasulullah aşkı Üsküp'te oratoryoyla ifade edildi (video)

Farklı din ve kökenden insanların birarada yaşadığı Makedonya, sahip olduğu birlikte yaşam kültürünün en güzel örneklerinden birini sanat aracılığıyla ortaya koydu. Makedonya Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu'nun Yunus Emre Enstitüsü ve Makedonya Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle sahnelediği "Aşk-ı Nebi" oratoryosu, Üsküp'te yankılandı.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Ubeydullah Sezikli'nin okuduğu ezan-ı şerifle başlayan konserde, ev sahibi orkestraya neyzen Abbas Yahya ve tasavvuf musikisi grubu eşlik etti. Orkestranın şefliğini ise dünyaca ünlü Türk şef Hakan Şensoy üstlendi.

"Hissettiklerimi tarif edemiyorum"

Artan Aslani'nin metnini yazdığı oratoryonun bestecisi Fatos Lümani, Makedonya'da bir ilki teşkil eden "Aşk-ı Nebi" konserinin kendisi için büyük önem taşıdığını belirtirken şu ifadeleri kullandı: “Bu eser, bir yıllık çalışmanın neticesi. Peygamberimiz Hz. Muhammed'e adanan ve Makedonya'da icra edilen ilk oratoryo. Bir çok bölümden oluşuyor. Müziğin yanı sıra şiir ve solo enstrümental resitalleri de içeriyor. Hissettiklerimi ve duygularımı tarif bile edemiyorum. Sanki bulutlar üzerinde yürüyor gibiyim.”

Gecede, yerli aktörler tarafından Nurullah Genç'in “Yağmur” adlı na't-ı şerifinden bölümler Türkçe, Arnavutça, Makedonca ve İngilizce olarak seslendirildi. Peygamber aşkının en güzel şekilde farklı formlarda dillendirildiği etkinlik, gerek farklı etnik kökenden Makedonyalılar'ın, gerekse yabancı konukların büyük beğenisini kazandı.

 

Esra Hasip haber verdi

YORUM EKLE