Ramazan'ın manevi iklimi Üsküp'ü sardı (video)

Nüfusunun yüzde 35'i Müslüman olan Makedonya'da Ramazan coşkusu yoğun olarak yaşanmaya devam ediyor. Aynı zamanda yardımlaşma ve paylaşma ayı olan Ramazan ayı Müslümanları bereketli iftar sofralarında buluşturuyor..

Ramazan'ın manevi iklimi Üsküp'ü sardı (video)

600 yılı aşkın Osmanlı hakimiyetinin Balkanlar'a en büyük mirası olan İslam kültürü, bu topraklarda hâlâ ilk günkü canlılığıyla yaşatılıyor. Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar ve Romanlarla birlikte yaklaşık %35 oranında Müslüman nüfusa evsahipliği yapan Makedonya'nın dört bir yanında da Ramazan ayının ulvi iklimini hissetmek mümkün.

Ramazan ayının bereketi çarşı-pazarda da kendini hissettiriyor. Ekonomik krize rağmen Müslümanlar iftar sofrasını zenginleştirmenin telaşında. Müşteriler, mevsimin de getirisiyle düşük olan gıda fiyatlarından, esnaf ise Ramazan ayının bereketi ile artan işlerden memnun.

Aynı zamanda yardımlaşma ayı olan Ramazan'da maddi durumu elvermeyenler de unutulmuyor. Hayırsever kişi ve kurumlar tarafından ay boyunca iftar yemekleri verilirken, sivil toplum kuruluşları yoksul ve kimsesizlere iaşe yardımında bulunuyor. Kalabalık iftar sofraları, onbir ayın sultanı Ramazan'ın Makedonya'daki geleneksel tablolarından. Ailece misafir olunan iftar davetlerinin yanısıra, Ramazan ayına özgü menüleriyle restoranlar da ay boyunca özel hizmet veriyor.

Farklı dillerde vaazlar da veriliyor

Üsküp'teki bir lokantanın sahibi Razaman ayındaki genel havayla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Her Ramazan, iftar zamanı burası çok kalabalık olur. Daha çok, birbirine iftar yemeği ısmarlamak isteyenlerin rezervasyonlarıyla doluyuz. Aynı zamanda ailece iftarını dışarda açmak isteyenler de buraya geliyor. Biz yaklaşık 70 yıldır tarihi Türk çarşısının merkezinde hizmet veriyoruz. Her Ramazan ayında tablo aynı. Yurt dışından da çok sayıda misafirimiz oluyor. Türkiye, Slovenya, Bulgaristan ve Hırvatistan'dan gelenler oluyor. Fakat en çok Türkler geliyor.”

İftar sofralarının en gözde mekanları, tarihi Türk çarşısındaki küçük restoranlar. Geleneksel lezzetler sunan bu mekanlar, iftar sofraları için hem Üskuplüler'in hem de şehir dışından gelenlerin ilk tercihi.

Ailece açılan iftarın ardından, çoluk çocuk gidilen teravih namazları da, Makedonya'nın değişmeyen geleneklerinden biri. Ülke genelindeki camiler, Ramazan ayı boyunca teravih namazı için gelen Müslümanlarla dolup taşıyor. Cami avlularına taşan cemaatin, bazı camilerde farklı dillerde vaaz dinleme imkanı da var.

 

Esra Hasip haber verdi

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 11:16
YORUM EKLE

banner19