Ramazan geceleri mahyalarla süsleniyor (Video Haber)

İstanbul'daki selâtin camileri Ramazan ayı ile birlikte mahyalarına kavuştu. Mahya geleneği ümmet coğrafyasında sadece Türkiye'deki camilerde var.

Ramazan geceleri mahyalarla süsleniyor (Video Haber)

 

Camilerin ışıklı gerdanlığı mahyalar, Ramazan aylarının vazgeçilmez süsüdür. Şerefelerindeki kandilleri, minareleri arasındaki mahyaları ile İstanbul'un camileri, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte ışıl ışıl oldu. Birbirinden önemli sözlerle camileri dile getiren mahyalara, İslâm coğrafyası içinde sadece Türkiye'de rastlanıyor. Ramazan ayının tarihî atmosferinin rengârenk motiflerle işlendiği İstanbul'da, her caminin mahyası ayrı bir güzellikle arz-ı endâm ediyor.

Mahyalar Ramazan ayında 5 kez değişirdi

Mahyaların kurulması büyük bir el sanatı işçiliği gerektiriyor. Mahya işçiliğine gönül verenlerden biri olan İstanbul'daki son ustalardan Kahraman Yıldız 40 yıldan fazla süredir bu işi yapıyor. İstanbul'un tarihî camilerini farklı sözlerle süsleyen mahyanın ilk macerasının Sultanahmet'te başladığını söylüyor Kahraman Yıldız: "Mahyanın doğum yeri İstanbul'un Sultanahmet Camisi'dir. 400 - 450 sene önce Ahmed Kefevî tarafından kandiller asılarak bir yazı oluşturulmuş ve Sultan Ahmed'in beğenisine sunulmuştur. Padişah da beğendikten sonra bütün selâtin camilere mahya kurulmasını emretmiştir."

Kahraman usta mahyalarda neler yazıldığına dair ise şunları anlatıyor: "İstanbul'daki bütün selâtin camilerine mahya kurulmaya başlanmıştır. Mahyalar Ramazan ayı boyunca 5 kere değiştirilir. Evvela, "Merhaba Ya Şehr-i Ramazan" asılırken, sonraki günlerde çeşitli âyetler ve hadis-i şerifler yazılır. Diyanet işleri Başkanlığı’nın vermiş olduğu veciz sözler arasından camilerin büyüklüğüne ve günün önemine göre yazıları değiştiriyoruz. Mesela önce "Merhaba ya şehr-i Ramazan", ondan sonra oruc tutmak, namaz, ilim, sağlıkla ilgili sözler ve daha sonra Kadir gecesinde "Lâ ilâhe illallâh", en sonunda da "Elveda yâ şehr-i Ramazan" yazan mahyalar kuruyoruz."

Osmanlı İmparatorluğu zamanında halkın geceleri mahya okumaya gittiği dönemlerden bu yana çok şey değişmedi. Mahyalar İstanbul halkı için hâlâ önemini koruyor. "Ey oruç tut bizi", "Hoşgeldin şehr-i Ramazan” ve "Bu ayın kıymetini bil" gibi yazılarıyla mahyalar Ramazan ayında İstanbul'un minarelerini süslüyorlar.

 

 

Eda Sinem Bakioğlu bildirdi

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2013, 17:37
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13