Ramallah'ın Teneffüs Mahalli: Milletler Bahçesi (video)

Ramallah’ta dostluk simgesi olan bir bahçe, Milletler Bahçesi. Filistin’e özgü taşlarla oluşturulan Dostluk ve Barış Yolu’na isimli bir bölüme sahip olan bahçe, Filistin’i devlet olarak tanıyan ülkelerin kültürüne dair ipuçları da veriyor.

Ramallah'ın Teneffüs Mahalli: Milletler Bahçesi (video)

El Umam, diğer bir adıyla Milletler Bahçesi... Ramallah'ın en büyük bahçelerinden biri olan El Umam, 2 bin 200 metrekare üzerine kurulu bir dostluk simgesi. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen heykellere ve kültür köşelerine sahip olan park, milletler arasındaki dostluğu pekiştirmeyi amaçlıyor. Filistin'in karakteristik taşlarıyla oluşturulan "Dostluk ve Barış Yolu" da bunun örneklerinden biri. Park aynı zamanda Filistin'i destekleyen ülkelerin kültürel kimliğine dair aktarılan bilgiler açısından da açık hava müzesi niteliğinde.

Ramallah Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürü Maha Şihade, Milletler Bahçesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı: "Milletler Bahçesi Norveç'in Trondheim Belediyesi ile Ramallah arasındaki kardeş şehir anlaşması ile başladı. Norveç de Filistin davasının destekçilerinden. Halkımıza bu park yoluyla bizi destekleyen ülkeler olduğunu göstermiş oluyoruz. Parkta birçok kültür etkinliği düzenleniyor. Açık sahnemiz var, orada konserler veriliyor, performanslar sergileniyor. Fotoğraf sergileri yapıyoruz.”

Norveç'in yanı sıra parkta Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Fransa, İspanya, Polonya, Malta, Sri Lanka'nın da kendi köşeleri bulunuyor.

Parkta Norveçli sanatçı Hakun Gulvag’ın bir eseri bulunuyor. Maha Şihade, Gulvag’ın eseri hakkında şu bilgileri verdi: "Burası bana göre parkın en özel köşelerinden. Norveçli sanatçı Hakun Gulvag'ın Filistin'e bağışladığı birçok sanat eserinden biri. Bunun bir benzeri de Kalandiya Mülteci Kampı’nın kapısında asılı. Bu çalışma, Filistinli tutsakların yaşama parmaklıkların ardından bakmak zorunda kalmasını ve maruz bırakıldıkları yalnızlığı anlatıyor. Bu bizim yaşamımızın da bir özeti gibi. Tüm dünyaya parmaklıklar ardından bakıyoruz. Artık diğer insanlarla eşit hale gelmemizin zamanı gelmedi mi?"

Park ayrıca çocuklara geniş bir oyun alanı da sunuyor. Ramallahlı çocuklar parkta futbol, basketbol ve çeşitli oyunlar oynayabiliyorlar. Milletler Bahçesi ayrıca halka sessiz ve doğal bir ortamda dinlenme imkânı da veriyor.

Ramallah sakinleri için bu bahçe çok önemli. Zira İsrail işgali altındaki Filistin’de halkın dinlenebileceği, huzurla oturabileceği alanlar çok az. Filistinliler kontrol noktalarındaki usulsüzlükler nedeniyle sahil şeridine de inemiyorlar. Bu sebeple Milletler Bahçesi gibi alanlar Filistinliler için büyük önem arz ediyor.

 

İrem Seles

Yayın Tarihi: 24 Mayıs 2016 Salı 15:10 Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 15:15
banner25
YORUM EKLE

banner26