Rabia Koraltan'ın tezhipleri Dolmabahçe'de (video)

Tezhip sanatçısı Rabia Koraltan'ın çalışmaları Ah Minel Aşk sergisinde sanatseverlerle buluştu. 42 tezhip çalışması ve tuğralar serisine ait seçkin örnekler bir arada sergileniyor Ah Minel Aşk sergisinde..

Rabia Koraltan'ın tezhipleri Dolmabahçe'de (video)

İstanbul'daki Dolmabahçe Müzesi Sanat Galerisi, 'Ah Minel Aşk' sergisine kapılarını açtı. Tuğra ve tezhip sanatçısı Rabia Koraltan'ın çalışmalarından oluşan özel koleksiyon sergi için bir araya geldi. Sanatçı, "Ah Minel Aşk" sergisindeki tezhipleri Hamit Aytaç, Ali Toy, Savaş Çevik, Ahmet Zeki Yavaş, Erol Dönmez gibi hat üstadlarının eserleriyle hazırladı. Sergiye adını verense hattat Fuat Başar'ın “Ah Mine’l-Aşk” adlı eseri oldu.

Sergide 41 tezhip çalışmasının yanı sıra Rabia Koraltan’ın 1994-1995 yıllarında açtığı ve büyük ilgi gören tuğralar serisinden de örnek çalışmalar var. "Ah Minel Aşk", aynı zamanda diğer geleneksel Türk sanatlarına ait çalışmalarını bugüne dek 5 kişisel sergiyle gün yüzüne çıkaran sanatçının açtığı ilk tezhip sergisi. Sanatçı Rabia Koraltan, sergi ve eserleriyle ilgili şu şekilde konuştu: "İlk olarak Osmanlı padişahlarının tuğralarını inceledim. Orada gördüğüm tezhipler beni büyüledi. Geçmişin izlerini taşıyordu hepsi ve ilk önce onları yaparak başladığım zaman zaten tezhibe gönül vermiş oldum. Sonra hocalarımla tanıştım. Topkapı Sarayı'ndaki kurslara devam ettim. Oradan çıktıktan sonra Serap Hocam ile hep çalışmalara devam ettik.”

59 özel çalışmayı buluşturan serginin küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen üstlendi. Şen, sergiyle ilgili şunları söyledi: “Burada tabii çok önemli hattatlarımızın eserleri var; Savaş Çevik gibi, Erol Dönmez, Ali Toy gibi sanatçıların hatları etrafında yapılan tezhiplerden bahsediyoruz. Çünkü tezhip hemen hemen hatla birlikte anılabilen bir sanat. 20 yıllık bir çalışma var herşeyden önce bu sergide. Bu özel bir seçki çünkü 59 özel çalışmayı seçtik.”

'Ah Minel Aşk' sergisi 18 Ekim Pazar gününe kadar Dolmabahçe Müzesi Sanat Galerisi'nde ziyarete açık kalacak.

 

Ayşe Sonuşen haber verdi

YORUM EKLE