Puşkin 3 yıl boyunca burada kalmış (Video Haber)

'Yeşil denizle yıkanmış beyaz şehir' olarak anılan Kişinev, İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu..

Puşkin 3 yıl boyunca burada kalmış (Video Haber)

 

4 milyonluk bir nüfusa sahip Doğu Avrupa ülkesi Moldova Cumhuriyeti’nin başkenti Kişinev, farklı kültürlerin buluşma noktası. Moldova'da 32 bölge, 3 belediye ve 2 özerk cumhuriyet yer alıyor. Nüfusun çoğunun Moldovalı Romanlardan oluştuğu ülkede, Türk asıllı Hristiyan bir topluluk olan Gagavuzlar da kendi özerk topraklarında yaşıyor. Gagavuz Türklerinin yaklaşık 8 bini Kişinev'de yaşıyor. Ülkede yaklaşık 12 bin kişilik bir Müslüman nüfus olmasına rağmen, kentte tek bir cami bulunmuyor.

Resmi dili Moldovca olan ülkede para birimi leyi. Geçim kaynaklarının daha çok tarım ve hayvancılık olan Moldova’nın genelinde ekonomik sıkıntı göze çarpıyor. Ülkede yaşam oldukça pahalı.

Yeşilin her tonunu görmek mümkün

Moldova’nın şirin başkenti Kişinev, parklarla çevrili beyaz taştan binaları nedeniyle “yeşil denizle yıkanmış beyaz şehir” adı ile anılıyor. Kişinev yeşilin her tonuna sahip parkları, geniş bulvarlarıyla doğanın canlılığını koruduğu bir şehir. Küçük bir yerleşim yeri olan Kişinev İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu. Nistru Nehri’nin kollarından biri olan Bic’in kıyılarına uzanan kent, çok sayıda sanat mekânıyla da dikkat çekiyor.

Opera, tiyatro ve konser salonu gibi kültür kurumlarının yanı sıra, Sovyet döneminin tek müzik ve folklor tiyatrosu da Kişinev’de yer alıyor. Başkent'in gözde caddesi Stefan Cel Mare, en eski caddesi ise Albisoara. Şehrin merkezi Albisoara Cathedral Parkı, klasik heykelleri ile ünlü  Stefan Cel Mare Parkı, Patria sineması ve ulusal opera ve bale salonunu da içine alıyor.

Puşkin 3 yıl boyunca Kişinev’de kaldı

Moldova parlamento binası ve karşısındaki çiçek şeklinde tasarlanmış cumhurbaşkanlığı binası Kişinev'in en güzel ve tarihi yapılarından  biri. Kişinev'in en önemli yapısı ise Nasterae Domnului Katedrali. Şehrin merkezindeki park alanında bulunan mabet, 1836 tarihli bir çan kulesine sahip. Nasterae Domnului Katedrali görkemli yapısı ile her gün yerli ve yapancı sayısız turisti ağırlıyor.

Rus edebiyatı ve şiiri denilince akla ilk gelen isimlerden olan Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in sürgünde geçirdiği yıllarda duraklarından biri de Kişinev oldu. Kişinev’de kaldığı evi müzeye dönüştürülen Puşkin, Rus edebiyatının öncü eserlerinden sayılan Yevgeni Onegin adlı eserini de Kişinev’deki sürgün yıllarında yazmaya başladı. Güneşin şehri olarak adlandırdığı Kişinev’den de kalemine bir çok iz yansıdı.

 

 

 

Tuğçe Özerdem haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 15:42
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13