Prizren'in bir mahallesine adını verdi Suzi Çelebi (video)

Prizren'deki Suzi Çelebi mahallesinde 500 yılı geride bırakan bir cami var: Suzi Çelebi Camii.

Prizren'in bir mahallesine adını verdi Suzi Çelebi (video)

Uzun yıllar Osmanlı hâkimiyetinde kalan Kosova, Osmanlı mirası eserlerle bezeli. Tarihi kent Prizren'in en eski camilerinden biri de Suzi Çelebi Camii. Mabed adını 15. yüzyılın sonu-16. yüzyılın başında yaşamış Osmanlı şairi Suzi Çelebi'den alıyor. Prizren'de inşa edilen en eski camilerinden biri olan mabedi özel kılansa Kosova'nın en eski kütüphanesinin de hemen yanında yer alması.

500 yıllık bir tarihin mirası Suzi Çelebi, 1513'de Prizren'de Arasta Cami'nin ardından inşa edilen ikinci cami. Caminin dış kısmında olduğu gibi, içinde de ahşap işlemeler göze çarpıyor. Sade bir görünüme sahip olan caminin içinde ilmi ve dini kitapların yer aldığı bir kütüphane de mevcut.

Ancak, caminin hemen yanında yer alan tarihi kütüphane günümüzde ne yazık ki özel mülk olarak kullanılıyor. Bu tarihi yapının geri kazanılması yönünde Prizren İslam Birliği hukuki bir mücadele yürütüyor.

Gazavatnamesi'yle ünlü bir şair

Cami, hemen yanında yer alan Suzi Çelebi köprüsü ile aynı isme sahip. Prizren'deki yedi köprüden biri olan Suzi Çelebi Köprüsü, Bistrica Nehri üzerinde yükseliyor. Cami, köprü gibi eserlerle adı yaşatılan Suzi Çelebi bu eserlerin bulunduğu bölgeye de adını veriyor.

Asıl adı Mehmet olan şair Suzi Çelebi, Gazavâtnâme'siyle ünlü. Mahlâsını Farsça “suzi” kelimesinden alan şairin takma adı “aşk ateşiyle yanan” anlamına geliyor. Dönemin ileri gelenlerinden olduğu bilinen Prizren doğumlu şair, Prizrenliler tarafından Sozi Baba veya Suzi Efendi adıyla da anılıyor. Suzi Çelebi'nin, Mihaloğlu Gazi Alibey’in akıncısı ve hususi katibi olduğu biliniyor.

Kosova'da Osmanlı medeniyetinin yayılmasında ve korunmasında önemli rol üstlenen bu tarihi yapılar Prizren'in tarihi sembolleri arasındaki yerini koruyor.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2015, 10:37
banner12
YORUM EKLE

banner19