Prizren'den esen rüzgâr (Video Haber)

Seydi Bey Camii, Osmanlı mimarisinin seçkin örneklerine ev sahipliği yapan Kosova'daki camilerinden biri..

Prizren'den esen rüzgâr (Video Haber)

 

Osmanlı mimarisi ile bezeli Prizren'deki Seydi Bey Camii'nin diğer adı Kurila Camisi. 1650 yılında inşaatına başlanan mescid, 1811 yılında tamir görüp, 1875 yılında da Derviş Paşa tarafından yaptırılan tadilat sırasında minare eklenerek camiye dönüştürülmüştür.

Cami 17. yüzyılda kurulan Kurila Tekkesinin yerinde yükselmektedir. Uzun yıllar var olma mücadelesi veren Kurila camisi, 1990'da başlayan restorasyon çalışmalarının ardından 10 sene sonra yeniden ibadete açılmıştır.

Maksut Paşa'nın kardeşi Seydi Bey tarafından inşaa ettirilen caminin hemen yanında da medresesi bulunuyor. Tavanı düz ve tahta olan Kurila Cami, Prizren`in diğer camileri gibi oldukça sade bir görünüme sahiptir. Minberi ahşap işlemelerle süslenen caminin mihrabı duvar oyuğu olup, kenarları sövelidir ve dik duran birer yumurtayı andırmaktadır.

Caminin büyütülmesi amacıyla sağ tarafına ilave bina yapılırken, kabirler tahrip edilmiş, haziredeki kitabeli mezar taşlarından sadece iki mezar taşı korunmuştur. Bu mezar taşlarının, yıkılan tekkeye bitişik bulunan türbedeki kabir taşları olduğu rivayet edilmektedir.

 

Gülay Krasniç bildirdi

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2013, 13:20
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13