Prizren'de 'Ustadan Çırağa' projesi üçüncü yılında (video)

Yunus Emre Enstitüsü tarafından Balkanlar’da düzenlenen geleneksel İslam sanatları kursları üçüncü yılında. Ebru, hat ve tezhip sanatlarını öğrenmek isteyenler bu yıl da kurslara yoğun ilgi gösteriyor.

Prizren'de 'Ustadan Çırağa' projesi üçüncü yılında (video)

Kosova'da "Geleneksel Türk El Sanatlarının İhyası" projesi 3. yılına girdi. Yunus Emre Enstitüsü tarafından yürütülen bu projenin bir parçası da geleneksel İslam sanatları kursları. Proje kapsamına Prizren'deki ebru kurslarına, bu yıl hat ve tezhip kursları da eklendi.

İlk defa hat ve tezhiple tanışan Prizrenlilerin kurslara ilgisi oldukça yoğun. Öyle ki öğrenci sayısındaki artış nedeniyle kurslar hafta sonu bir kaç bölüme ayrıldı. Enstitü öğrenciden emekli öğretmene her yaştan ve meslekten kursiyere kapı açıyor.

Kurslara katılan bir Prizrenli hissiyatını şu sözlerle ifade etti: “Ben 40 yıl devlet memuru olarak çalıştım ve artık kendim için vakit ayırmam gerektiğini düşünüyorum. Burada gerçekleştirilen kursların neredeyse hepsinde yer almaya gayret ediyorum. Bütün bu yaptıklarımı da kalıcı bir eser olarak kitap haline getirmeyi düşünüyorum. Buradaki hocalarımız o kadar özverili ve anlayışlı ki bütün kurslar daha da ilginç geliyor. Yunus Emre Enstitüsü’ne bizlere bu imkanı sağladıkları için teşekkür ediyorum.”

3 yılın sonunda kursu tamamlayan öğrencilere sertifikaları takdim edilecek.

Yunus Emre Enstitüsü tarafından "Ustadan Çırağa" sloganıyla gerçekleşen proje, Makedonya’da Üsküp, Arnavutluk’ta Tiran, İşkodra, Kosova’da Priştine, Prizren ve İpek, Romanya’da Bükreş ve Köstence, Bosna Hersek’te Saraybosna ve Fyonitsa şehirlerinde düzenleniyor. Proje kapsamında kaybolmaya yüz tutmuş İslam sanatlarının canlandırılması ve gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 14:40
YORUM EKLE

banner19

banner13