Prizren'de Tarihi Evlerin Kapıları (video)

Prizren'de yüksek duvarlarla çevrili, ağaç ya da demirle kuvvetlendirilen kapıların çoğunda ortak mimari göze çarpıyor. Şehrin farklı bölgelerindeki evlerin kapılarında aynı dokuyu ve işlemeleri görmek mümkün.

Prizren'de Tarihi Evlerin Kapıları (video)

Kosova'nın ikinci büyük kenti olan Prizren'de özenle korunan Osmanlı'dan kalma ahşap kapılar da önemli yer tutuyor. Günümüzde müze olarak hizmet veren Prizren evlerinin ahşap kapıları, Osmanlı'ya uzanan tarihin adeta simgesi. Camileri, hamamları, tekkeleri ve türbeleri ile geçmişi bugüne taşıyan kent, Osmanlı izlerini taşıyan evleriyle de adından söz ettiriyor. Kosova'da “kapılar geleneği”yse halen devam ediyor. Bu gelenek Prizren'de de özenle sürdürülüyor.

Osmanlı döneminde ahşap kapıların ardına bir de perde konulurmuş. Kapı açıldığında içerinin görülmemesi bu şekilde sağlanırmış. Yüksek duvarlarla çevrili, ağaçla ya da demirle kuvvetlendirilen kapıların çoğunda ortak mimari göze çarpıyor. Şehrin farklı bölgelerindeki evlerin kapılarında aynı dokuyu ve işlemeleri görmek mümkün. Çoğunlukla iki katlı olan evler restore edilirken, her biri ayrı güzellikte olan giriş kapıları değiştirilmedi.

Prizren'de büyük kapılar denildiği zaman, yerliler, zenginler, ağalar ve beylerin yaşadığı evlerin kastedildiği anlaşılıyor. Büyük kapılara Prizren'in yanı sıra Mamuşa ve civar köylerde de rastlanıyor. Günümüzde güvenlik nedeniyle demir kapılar tercih edilse de, ahşap kapıların Kosova'nın tarihi dokusu için önemi büyük.

Bu geleneğin yanı sıra ülkedeki diğer bir gelenekse küçük kapılar, diğer bir ismiyle “kapıcıklar geleneği”. Bu gelenek Prizren'de 1930'larda artan komşuluk ilişkilerine dayanıyor. Evden eve geçişlerin daha kolay sağlanması için düşünülen küçük kapılar, bahçelere açılıyor.

Eski Prizren evleri, artık Prizren Belediyesi'nin koruması altında. Evler restore edilip eski görünümüne kavuşmayı bekliyor. Kimileri hâlâ kullanıyor, kimileriyse müze olarak hizmet veriyor. Anadolu mimarisinden izler taşıyan evler Kosova'ya gelen turistlerin de ilgisini çekiyor.

 

Gülay Krasniç

Yayın Tarihi: 23 Eylül 2016 Cuma 10:15 Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2018, 09:57
banner25
YORUM EKLE

banner26