Prizren'de okuma bayramı (video)

Kosova'da Türkçe eğitim gören çocuklar için düzenlenen okuma bayramı Prizren'de kutlandı. Bu yıl 6. kez gerçekleşen Okuma Bayramı'nda ilköğretim okullarında birinci sınıflara devam eden öğrencilerin gösterileri beğeniyle izlendi.

Prizren'de okuma bayramı (video)

Kosova'da bu yıl 6.’sı düzenlenen Okuma Bayramı’nda yine coşku vardı. Geleneksel olarak her yıl gerçekleştirilen kutlamaların amacı, Kosova'da Türkçenin ve Türk kültürünün yaşatılması. Kutlamaların adresi ise ülkede Türk nüfusunun en fazla olduğu şehir Prizren. Kosova Türk Öğretmenler Derneği yetkililerinin yanı sıra törene Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da katıldı.

Kosovalı çocukların Türkçe öğrenmesi ve Türkçülük Bayramı olarak da anılan 3 Mayıs günü ülkede çifte bayram olarak kutlanıyor. Bu yıl Okuma Bayramı'nda sahnede Prizren'in okullarında Türkçe eğitim alanlar ve anaokulu öğrencileri vardı.

Okuma yazmayı henüz öğrenen ve ilk kez sahneye çıkan öğrenciler, okudukları şiirler ve sergiledikleri danslarla izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Öğretmenleriyle birlikte günlerdir Okuma Bayramı kutlamalarına hazırlanan öğrenciler, büyük alkış aldı.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2014, 11:05
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26