Prizren'de kapılar Osmanlı'ya açılıyor (video)

Osmanlı mimarisinin seçkin örnekleri ile dolu Prizren'de, bugün çoğunluğu müze olarak hizmet veren Prizren evlerinin ahşap kapıları ülkedeki tarihi mirasın simgesi.

Prizren'de kapılar Osmanlı'ya açılıyor (video)

 

Kosova'nın köklü bir tarihe sahip olan şehri Prizren'in dört bir yanı Osmanlı döneminden izler taşıyan evlerle dolu. Bu evler; camiiler, hamamlar ve tekkeler gibi tarihi eser niteliğinde. Osmanlı geleneğinin bekçisi olan evler, büyük kapılarıyla dikkat çekiyor.

Kosova'da kapılar geleneği halen devam ediyor. Özelikle bu gelenek Prizren'de sürdürülüyor. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan evler şehirde tam bir Osmanlı havası estiriyor. Osmanlı döneminde ahşap kapıların ardına bir de perde konulurmuş. Kapı açıldığında içerinin görülmemesi bu şekilde sağlanırmış.

Prizren'de büyük kapılar dendiği zaman

Çoğunlukla iki katlı olan evler, restore edilirken giriş kapıları değiştirilmedi. Şehrin farklı bölgelerindeki evlerin kapılarında aynı dokuyu ve işlemeleri görmek mümkün. Prizren'de büyük kapılar dendiği zaman, yerliler, zenginler ya da ağaların ve beylerin yaşadığı evlerin kastedildiği anlaşılıyor. Büyük kapılara Prizren'in yanı sıra Mamuşa ve kimi köylerde de rastlanıyor.

Günümüzde güvenlik nedeniyle demir kapılar tercih edilse de, ahşap kapıların Kosova'nın tarihi dokusu için önemi büyük. Savaş sırasında yakılan birçok ev Prizren'de bugün müze olarak hizmet veriyor. Şehre gelenler Osmanlı'yı hatırlatan evlere büyük ilgi gösteriyor.

 Gülay Krasniç yazdı

Yayın Tarihi: 11 Mart 2014 Salı 09:16 Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 09:16
banner25
YORUM EKLE

banner26