Prizren'de Hasan Aycın sergisi (video)

Priştine'de ünlü çizer Hasan Aycın'ın imzasını taşıyan karikatürler sergilendi. Sergi öncesinde Aycın’ın çalışmalarının konu alan bir konferans yapıldı. 50 karikatürün yer aldığı sergi, Priştine’nin adından İpek kentinde sanatseverlerle buluşacak.

Prizren'de Hasan Aycın sergisi (video)

Türk karikatürünün önemli isimlerinden Hasan Aycın'ın eserleri, Kosova'da açılan bir sergiyle sanatseverlerle buluştu. Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nin organizasyonuyla Priştine'de düzenlenen sergi öncesi ünlü çizerin eserlerini konu alan bir konferans gerçekleşti. "Hasan Aycın Çizgilerinden Örneklerle Çizgi Sanatında Dil ve Mesaj” başlığını taşıyan konferansın Türkiye'den de konukları vardı. Sanat eleştirmeni Ömer Lekesiz ve yazar Cemal Şakar, Aycın'ın eserleri ile birer sunum gerçekleştirdi.

Hasan Aycın’ın 40 yıla yakın bir zamandır özellikle çizgileriyle Türk sanatında yer edinmiş bir isim olduğuna dikkat çeken Ömer Lekesiz, “Hasan Aycın, sanatı hem içsel bir zorunluluk olarak, hem de bir tür 'ondan başka imkanım yoktu, o benim asamdı. Onu buldum ve onunla yürüyorum' diyerek kendi dilini ve dünyaya bakışının bir tercümesi olmak bakımından yürüten bir isimdir” ifadelerini kullandı.

Aycın’ın çizgilerinde genellikle evrensel simgeler kullandığını ve esere bakıldığında ne demek istendiğinin hemen anlaşılabildiğini kaydeden Cemal Şakar da “Tabi Hasan Aycın o evrensel simgeleri çizgilerine düzenlerken sahip olduğu dünya görüşüne, mü'mince bakışa sahip çıkıyor ve o dünya görüşü etrafından çizgilerini kompoze ediyor” diye konuştu.

Programa Priştine Yunus Emre Türk Kültür Merkezi müdürü Bülent Üçpınar ve Türkiye'nin Priştine büyükelçisi Songül Ozan'ın yanısıra çok sayıda davetli katıldı. Büyükelçi Ozan, bu tür etkinliklerle çağdaş Türk sanatını, Türk eserlerini soydaşlara ve Kosovalılara tanıtmayı hedeflediklerini ve büyük de ilgi gördüğünü söyledi.

Konferansın ardından davetliler sergiyi gezme ve eserleri yakından inceleme fırsatı buldu. 50 karikatür çiziminin yer aldığı sergi, sanatseverlerden de büyük ilgi gördü. Priştine Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'ndeki sergi, 13 Mart'tan itibaren İpek kentindeki Yunus Emre Türk kültür merkezi'nde görülebilecek.

 

 

Gülay Krasniç haber verdi

Yayın Tarihi: 04 Mart 2015 Çarşamba 13:22 Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2015, 13:22
YORUM EKLE

banner19

banner36