Prizren'de 'göç' konulu filmler gösterimde (video)

Her yıl geleneksel olarak Ağustos ayında düzenlenen Kosova Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali Dokufest, 14. kez sinemaseverlerle buluştu.

Prizren'de 'göç' konulu filmler gösterimde (video)

Kosova Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali Dokufest, 14. kez sinemaseverlerle buluştu. Her yıl geleneksel olarak Ağustos ayında düzenlenen festivale bu yıl kısa film dalında 3600 yapım başvurdu. 228 film ise gösterime hak kazandı.

Prizren'in tarihi mekanlarında gerçekleştirilen festival kapsamında 8 ayrı sinema perdesi kuruldu. Festivalin bu yılki mesajıysa Kosovalıların karşı karşıya kaldığı vize sorunuydu. Tarihi taş köprüde Avrupa ülkelerinden gelen misafirlere köprüden geçerken sembolik pasaport ve vize kontrolü uygulandı. Avrupa ülkelerinde sadece Kosova'ya uygulanan vize muafiyeti de protesto edildi.

Neden sadece bize vize uygulanıyor?

Festival koordinatörü Erol Billibani, festival ile ilgili şöyle konuştu: “Her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun bir katılım var. Yurt dışı ülkelerinden rekor denecek sayıda başvuru oldu. Bu yıl özellikle göç konusunun üzerinde durmak istedik. Sinemaseverlerin keyifli dakikalar yaşayacağına inanıyoruz. Güçlü ve önemli yapımlar var, önemli sanatçıların eserleri var.”

Festivalin ziyaretçilerinden bir Kosovalı ise izlenimlerini şöyle aktardı: “Bugün vermek istediğimiz mesaj umarım yerine ulaşır. İstediğimiz tek şey vatandaşlarımızın sınırlarda yaşadıkları sorunlara tepki göstermekti. Neden Kosova vatandaşları yurt dışına özgürce gidemiyor? Ve neden sadece bize vize uygulanıyor? Amacımız en azından Avrupa Birliği ülkelerinden gelenlerin, bir gün de olsa yaşadığımız sorunları görmesiydi. Sınırlarda saatlerce beklediğimizi, vize alırken yaşadığımız sorunları anlamalarıydı.”

Festival kapsamında mültecilerin dramı da sergileniyor

Dokufest film festivali kapsamında “Suriye'den Yunanistan'a Mülteci Olmak” adlı bir de sergi açıldı. Sergide Enri Tsana'ya ait 50 fotoğraf yer alıyor.

Tiranlı fotoğraf sanatçısı Enri Tsana'nın eserlerinin teması da göçmen dramı ve vize sorunuydu. Türkiye ve Yunanistan'ın ardından bu yıl da Sırbistan ve Macaristan sınırlarında gözlemlerine devam edecek olan Enri Tsana, sergi hakkında şunları söyledi: “Yaklaşık bir yıldır göç konusu üzerinde çalışıyorum ve düşünüyorum. Bu konu özellikle Balkan ülkeleri için çok önemli. Suriye'den başlayarak Türkiye üzerinden Yunanistan'a gelen vatandaşları beklemeye başladım. Sınırlarda uygulanan prosedürleri ve yaşanan sıkıntıların hemen hepsini birebir ben de yaşadım.”

Hem vermek istediği mesaj hem de zengin film arşiviyle daha ilk günden dikkatleri çeken Kosova Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali 16 Ağustos'a kadar devam edecek.

 

Gülay Krasniç haber verdi

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2015, 10:53
YORUM EKLE

banner19