Prizren evleri ihyâ ediliyor (Video Haber)

Balkanların gözdesi Kosova'nın Şar Dağları eteklerinde bulunan şehri Prizren, tarihî dokusu ile kültürel mirasını koruyor.

Prizren evleri ihyâ ediliyor (Video Haber)

 

Balkanların gözdesi Kosova'nın Şar Dağları eteklerinde bulunan şehri Prizren, tarihî dokusu ile kültürel mirasını koruyor.

Osmanlı klasik döneminde şehrin adının “Pürzerin / Pürzerrin” olduğu ifade edilen, Balkan savaşından sonra yıkıma uğrayan şehir, başkent Priştine kadar hızlı bir gelişme gösteremese de yenilenme süreci geçirdi. Yaşanan göçler nedeniyle Türk nüfusunu büyük oranda kaybeden şehir, restorasyon çalışmaları sayesinde adeta yeniden kuruluyor.

Kosova'nın camileri ve hamamlarının yanı sıra en önemli tarihî simgelerinden biri olan Prizren evleri, ülkenin tarihî dokusunu da temsil ederken, mazisi yaklaşık 100-150 yıl öncelerine dayanıyor. Yok olmaya mahkum kalmış birçok eski Prizren evi yeniden restore edilerek müze olarak hizmet vermeye hazırlanıyor.

Şadırvan meydanından başlayarak Maraş semtine kadar uzanan eski Prizren evleri adeta şehrin sembolüdür. Yüksek duvarlarla çevrili, iki kanadı ağaçtan veya demirden yapılı pullarla kuvvetlendirilmiş büyük kapıları bulunan evlerin çoğunda ortak geleneksel bir mimarî göze çarpıyor: Prizren evleri genellikle 2 katlıdır. Aynı boyda ahşap pencereler, hemen hepsinde bulunan çardak ve bahçeye açılan kapılar, Prizren evlerinin en belirgin özelliklerindendir.

Bazı Prizren evleri hâlihazırda müze olarak kullanırken, savaşta yıkılan ve günümüzde kullanılmaz halde olanları da aslına uygun şekilde inşa edilerek ziyarete açılıyor. Anadolu mimarisinden de izler taşıyan evler, Kosova’ya gelen turistlerin en çok ilgisini çeken binalar arasındadır.

 

 

Gülay Krasniç bildirdi

Yayın Tarihi: 30 Temmuz 2013 Salı 14:46 Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 14:46
banner25
YORUM EKLE

banner26