Prizren en güzel şehirler listesinde (video)

Kosova'nın incisi Prizren; tarihi, mimari eserleri ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce turist ağırlıyor. Açıklanan rakamlara göre Prizren'i geçtiğimiz yıl yaklaşık 650 bin kişi ziyaret etti. Prizren'e en çok turist gönderen ülkeler arasında Türkiye ve Almanya öne çıkıyor.

Prizren en güzel şehirler listesinde (video)

 

Kalesi, hamamı, camileri, tekkeleri, kiliseleri ve çeşmeleriyle Kosova'nın açık hava müzelerini andıran şehri Prizren, savaştan sonra yaralarını hızla sardı. Şehir her yıl daha fazla ziyaretçi ağırlarken, artan turist sayısı Prizren'in Balkan turizminin gözde merkezi olduğunun da kanıtı.

Prizren Anıtlar Koruma Müdürü Hasan Hoti, Prizren'in çok güçlü bir tarihi mazisi olduğunu, dokusunu muhafaza eden bir şehir olmakla öne çıktığını ifade etti. Hasan Hoti, bütün bunların yanısıra Prizren'in coğrafi yönden de iyi bir konumda olduğunu söyledi. Hasan Hoti şöyle konuştu: "Çok güçlü bir tarihi geçmişe sahip Prizren bazı sıralamalara giriyor. Ama henüz hak ettiği yerde değil. Burada farklı diller, farklı kültürler var ama aynı zamanda ortak kültürler de mevcut. Tarihi dokuyu koruması bakımından da önemli bir kent. Coğrafi yönden oldukça güzel bir konumda olan Prizren küçük bir yer olmasına rağmen yıllardır ziyaretçi akınına uğruyor. Çünkü insanlar bu tarihi kenti merak ediyor."

2013'te 641 bin 395 turistin adım attığı Prizren, artık dünyada en fazla tanınan kentlerden biri. Geçtiğimiz yıl Balkanlar'dan Prizren'e yaklaşık 437 bin ziyaretçi gelirken, Avrupa ülkelerinden Prizren'i tercih edenlerin sayısı 200 binden fazla. Türkiye'nin yanısıra Almanya da Prizren'e fazla turist gönderen ülkelerin başında yer alıyor. Prizren'e artan ilgi dünyaca ünlü msn.com internet sitesi tarafından da tescillendi. Prizren dünyanın en güzel 10 şehri arasında 9. sıraya yerleşti.

Kosova'nın incisi Prizren kentine geldiğinizde buranın bir geleneğini de yerine getirilmiş oluyor. Zira buradaki rivayetlere göre Prizren yani Şadırvan çeşmesinden su içenin yolu mutlaka tekrar Prizren'e düşüyor. Osmanlı'dan miras eserlere yönelik restorasyonlar ve çevre düzenlemeleri sayesinde Prizren'in cazibesi artıyor. Şehirde dünyanın ilgisini çeken yüzlerce eser halen ayakta. Osmanlı dönemini bu eserler sayesinde hala hayatiyetini devam ettiriyor.

Yüzyıllar boyunca Osmanlı hâkimiyetinde kalan kentin her köşesinde bir tarihi eser göze çarpıyor. Turistler de bu yapıları ziyaret etmeden şehirden ayrılmıyor. Kosova'nın incisi Prizren, tarihi, mimarisi ve doğal güzelliği ile Balkanlar'ın gözde merkezlerinden biri olmayı sürdürüyor.

 

 

Gülay Krasniç yazdı

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2014, 09:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26