Priyedor soykırımı belgesele konu oldu (video)

Bosna savaşı sırasında Priyedor kentinde Boşnakların uğradığı soykırım bir belgesele konu oldu. Priyedor Yazı 1992 adlı belgesel, katliamın 12. yıldönümünde Siyasal Vakfı'nda gösterildi.

Priyedor soykırımı belgesele konu oldu (video)

Bosna'daki savaş zamanında Priyedor kentinde Boşnaklara karşı yapılan katliam, "Priyedor Yazı 1992" belgeseline konu oldu.

Sırp birlikleri, Mayıs 1992'de işgal ettikleri Priyedor'da, Sırp olmayanların evlerinin pencerelerine beyaz bayrak ya da çarşaf, evden çıkarken ise kollarına beyaz kurdele bağlamalarını emretmişti. Bu şekilde tespit edilen binlerce Boşnak, esir kamplarına götürülerek soykırım ve işkenceye maruz bırakılmıştı. Sava nehri boyunca 256'sı kadın, 153'ü çocuk olmak üzere toplam 3 bin 178 kişi öldürüldü.

İstanbul'da bulunan Boşnakları bir araya toplamak ve her konuda destek sağlamak amacıyla kurulan Genç Boşnaklar İstanbul Derneği, Priyedor katliamının 12. yıldönümünde İstanbul Siyasal Vakfı’nda bir anma programı düzenledi.

Enes Hotiç'in "Priyedor Yazı 1992" belgeselinin gösterildiği programa davetliler kollarındaki beyaz kurdelelerle katıldı. 1992'de radyoda Sırplar tarafından seslendirilen bildiriye göre, bütün Sırp olmayanlar kollarına beyaz bantlar bağlamak zorundaydılar. Sırp olmayanlar bu şekilde ayrılarak soykırıma tâbi tutuldular.

Her 100 cana karşılık bir kişi cezalandırılmış

'Bosna Hersek ve Türk Ceza Hukukunda Soykırım Suçu' konulu yüksek lisans tezini hazırlayan Emina Karo da Sırp güçlerine verilen cezaların boyutunu değerlendirdi. Emina Karo şu ifadeleri kullandı: "Bosna'da yaşananlar 21. yüzyılda Avrupa göbeğinde yapılan bir soykırımdır. Bir katliamdır ve Sırp olmayanları yok etme projesidir. İlk önce Lahey Mahkemesi tarafından cezalandırmaya başlandı Priyedor. Bosna'daki diğer yerlerde işlenen savaş suçları hakkında da Lahey Mahkemesi inceleme başlattı.

2004 - 2012 yılları arasında savaş suçlarından dolayı 2004 dava sonuçlandırıldı ve cezalandırıldı. Burada 229 kişi cezalandırıldı ve toplam olarak 2 bin 209 sene ceza verildi. Priyedor'da yapılan soykırımın sorumlularından 33 kişi cezalandırıldı. 3 bin 178 sivilimiz öldürülmüştü. Demek oluyor ki her 100 cana karşılık bir kişi cezalandırılmış."

Bosna-Hersek Kayıplar Komisyonu'nun raporlarına göre, 1991-1995 yılları arasında Priyedor'da 4 bin 93'ü sivil olmak üzere 5 bin 209 Boşnak öldürüldü. Tespit edilen 57 toplu mezarda, bin 480 kişinin cesedine ulaşılırken, bin 415 kişininse halen kayıp olduğu belirtiliyor.

 

 

Eda Sinem Bakioğlu haber verdi

YORUM EKLE