Priştine'deki Kitap Fuarına Yoğun İlgi (video)

Kosova Yayıncılar Derneği Priştine’de bir kitap fuarı düzenlendi. Arnavutça’ya çevrilen kitapları buluşturan fuara, Priştine Gençlik Sarayı evsahipliği yapıyor. Türk yazarların eserlerini de ağırlayan etkinliğe öğrenciler büyük ilgi gösteriyor.

Priştine'deki Kitap Fuarına Yoğun İlgi (video)

Kosova Yayıncılar Derneği, Priştine’de bir kitap fuarı etkinliğine imza attı. Fuar, Balkan edebiyatını Kosova'da buluşturuyor. Yaklaşık 200 yayınevinin hazır bulunduğu kitap fuarındaki indirimli fiyatlarsa okurları geçen yıl olduğu gibi bu yıl da cezbediyor. Priştine Gençlik Sarayı’nda kitapseverlerle buluşan fuara bu yıl özellikle üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösteriyor.

Fuarın koordinatörü Besian Zeneli etkinlik hakkında şu ifadeleri kullandı: “Bu yıl yine Priştine'de gerçekleştirdiğimiz fuara ilginin fazla olması bizleri mutlu ediyor. Özellikle üniversite öğrencilernin fuara katılması ülkemizde her geçen gün kitap okuma alışkanlığının arttığının da bir göstergesi. Bu yıl yüzlerce yeni kitap, fuarımızda yer alıyor. Bu sayede üniversiteye hazırlanan gençlerimizde aradıkları kitapları kolayca bulabiliyor. Amacımız ülkemizde gençlerimizi, çocuklarımızı kitap okumaya teşvik etmek. Çünkü okursak kendimize yeni bir dünya yaratabiliriz. Fuarımız hafta boyunca açık kalacak. Geçen yıla kıyasla daha fazla ziyaretçi bekliyoruz.”

Bu yıl fuarda farklı yazarların Arnavutça'ya çevrilmiş romanlarının satışlarında ciddi bir artış gözleniyor. Kitap fuarına ilgi oldukça fazla. Talep edilen kitaplar arasında Necip Fazıl Kısakürek’in eserleri de var.

18’inci Priştine Kitap Fuarı’nda bu yıl ilkler de yaşanıyor. Fuar kapsamında, hayatını kaybeden Kosovalı şairler için şiir saatleri düzenlenecek. Kosova Yayıncılar Derneği tarafından oluşturulan özel jüri en iyi şiir kitabı ve en iyi eleştiri kitabını seçecek. Fuar çerçevesinde ayrıca, Arnavut edebiyatı ve yabancı edebiyat dalında yılın yazarı ödülleri de sahiplerini bulacak.

 

 

Gülay Krasniç

Yayın Tarihi: 15 Haziran 2016 Çarşamba 16:52 Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 12:31
banner25
YORUM EKLE

banner26