Priştine'de Geleneksel Kıyafetler Kermesi (Video)

Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği, ülkenin farklı renk ve kültürlerini buluşturan bir kermese evsahipliği yaptı. Kosova Cumhurbaşkanı’nın da katıldığı kermeste kadın dernekleri tarafından hazırlanan geleneksel kıyafetler sergilendi.

Priştine'de Geleneksel Kıyafetler Kermesi (Video)

Priştine, Kosova'nın 7 farklı kentinden kültür derneklerinin bir araya geldiği kermese ev sahipliği yaptı. Etkinlik kapsamında Kosova'da faaliyet gösteren kadın derneklerinin hazırladıkları yöresel kıyafetler sergilendi. Türkiye'nin Priştine Büyükelçiliği Resmi Konutu'ndaki kermese, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga da katıldı.

Kosova'da yöresel kıyafetler, geleneksel kültürün en güçlü tanıkları ve kanıtı kabul ediliyor. Kosovalılar’ın düğün ve bayram gibi özel günlerde giydikleri asırlık kıyafetlerin etkinliklerle hatırlanmasıysa gelecek nesiller için oldukça önemli.

Kermese katılanlardan tarihçi Qazım Thaci, Kosova’nın yöresel kıyafetleri ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Kosova'daki yöresel kıyafetlerin önemi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Tüm kültürümüzün, gelenek ve göreneklerimizin simgesi olan bu özel eşyaların hepsi el emeği, göz nuru... Kıyafetlerin yapımı bazen aylarca sürebiliyor ve hepsinin tek bir amacı var; tarihimizi, kültürümüzü, gelecek nesillere aktarmak. Bu bağlamda etkinliklerle bu kıyafetlerin tanıtımlarının yapılması, Kosova adına bulunmaz bir fırsat. Ülkemizi ziyaret eden turistlerin bunları görmesi, yapımını merak etmesi, kendi ülkelerine, sevdiklerine hediye olarak götürmesi gerekiyor. İşte bu da Kosova kültürünün diğer ülkelerdede tanıtılması vesile oluyor. Birçok derneğin bu önemli etkinlikte bir araya gelip her bölgeden yöresel kıyafetlerin tanıtılması birlik ve beraberliğin de pekiştirilmesi adına etkili bir adım. Bu tarz etkinliklerin devamını diliyorum.”

Kermesin sonunda Priştine Gerçek Derneği Kadınlar Korosu, geleneksel Balkan türkülerini seslendirdi. Kermesten elde edilen gelir, Kosova'da ki şehit ailelerine bağışlandı.

 

Gülay Krasniç

Yayın Tarihi: 06 Nisan 2016 Çarşamba 14:07 Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 14:07
banner25
YORUM EKLE

banner26