Piyale Paşa semtinin beş asırlık tarihi sergileniyor (video)

İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Piyalepaşa'nın az bilinen 500 yıllık tarihi, 'Geçmişten Günümüze Piyale Paşa' sergisiyle sanatseverlerle buluştu

Piyale Paşa semtinin beş asırlık tarihi sergileniyor (video)

5 asırlık kadim bir semt Piyale Paşa, İstanbul'un en özel semtlerinden biri. Tarihi semtin imarı Mimar Sinan'ın 1537 yılında Piyale Paşa Camii'ni inşasıyla başladı ve yüzyıllarca denizcilerin, sanatkarların ve zanaatkarların uğrak yeri oldu. İstanbul'un bu eski semtinin öyküsü "Geçmişten Günümüze Piyalepaşa" sergisiyle yeniden gün yüzüne çıktı.

Sergi, Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında hazırlandı. Burada semtin ve kurucusu Piyale Paşa'nın hikayesine, İstanbul'un en eski haritalarına, dönemin karakteristik özelliklerine yakından bakmak mümkün. Küratör Damla Özlüer sergiyle alakalı şu ifadeleri kullandı: ''Bu sergide 16. yüzyıl İstanbul’una giriyorsunuz. Bu atmosfere girdikten sonra 16. yüzyıl İstanbul'unun casuslarıyla, Akdeniz korsanlarıyla, Piyale Paşa’nın bir karakter olarak kendisiyle ve ardından da Piyalepaşa semtiyle tanışıyorsunuz. Piyalepaşa, İstanbul’daki diğer bazı semtler gibi bir kaptan-ı deya tarafından hazırlanmış. Kanuni Sultan Süleyman dört vezirine buraları abad edin diye emir veriyor. Ardından bu 4 vezir kendi akçelerinden karşıladıkları bir imar planıyla bu bölgeleri yerleşime açıyorlar.''

40 kişilik ekibin bir yıl süren araştırma ve çalışmalarıyla ortaya çıkan sergi için yerli, yabancı pek çok kaynak tarandı. Sergide, kuşbakışı İstanbul panoramaları, Piyale Paşa'nın tarihi görünümünü yansıtan panoramik gravür ve bakır baskı tekniğiyle yapılan İstanbul'un bilimsel haritası gibi çeşitli dönemlere ait çok sayıda eser var.

Yolu İstanbul'dan geçen önemli haritacıların ve ramların arşivlerinden yapılan derlemeler de sergilendi. Turgut Yüksel'in sergiye özel hazırladığı ilüstrasyonlar ve Gürcan Öztürk’ün fotoğraflarıysa sergiyi taçlandırdı. Proje kapsamında ayrıca araştırmacı-yazar Gökhan Akçura tarafından kaleme alınan "Geçmişten Günümüze Piyale Paşa" albümü ve kitabı da yayımlandı.

Piyale Paşa semtinin kültürel ve tarihi mirasının yeniden canlandırıldığı sergi, Rahmi Koç Müzesi'nde 30 Mart'a kadar ziyarete açık.

 

Arzu Hilal Aslanoğlu haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Mart 2016 Cuma 16:09 Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 16:09
YORUM EKLE

banner19

banner36