Piri Reis'in kitabı da bu müzede (Video Haber)

İstanbul Deniz Müzesi, yaklaşık 6 yıl süren restorasyonun ardından yeniden hizmete açıldı.

Piri Reis'in kitabı da bu müzede (Video Haber)

 

İstanbul Deniz Müzesi, yaklaşık 6 yıl süren restorasyonun ardından yeniden hizmete açıldı. Dünyada 42 tane olduğu tahmin edilen saltanat kayıklarının 14'üne İstanbul Deniz Müzesi’nde yer alıyor.

Tarihe ışık tutan İstanbul Deniz Müzesi, 20 bin eser ve arşivindeki 20 milyon belge ile dünyanın önde gelen müzeleri arasında yer alıyor. Türkiye'de kurulan ilk askeri müze ve denizcilik alanındaki en büyük müze olan İstanbul Deniz Müzesi, 6 yıllık bir aranın ardından tekrar ziyaretçi ağırlamaya başladı. Yeniden hizmete açılan müzede ayrıca dünyanın en eski kadırgası da bulunuyor.

Temelleri 1897’de atıldı

1897'de Binbaşı Süleyman Nutki tarafından kurulan müze 1948'de Dolmabahçe Sarayı'nda hizmet verse de, 1961'den bu yana Beşiktaş Meydanı'nda faaliyetlerini sürdürüyor. İstanbul Deniz Müzesi yetkilisi komutan şu bilgileri veriyor: "Müzemizde 20 binden fazla tarihi eser bulunmakta ve Hepsi birbirinden önemli bizim için. Ama nisbî olarak dikkat çekmek istediğimiz önemlileri sıralarsak, dünyanın yaşarken muhafaza edilmeye başlanmış en eski kadırgasına biz ev sahipliği yapmaktayız. Osmanlı Devletinin padişahlarından 2. Mehmed'e ait olduğu iddia edilen ancak o tarihte yapıldığı kanıtlanamamış, ama belki Genç Osman'a ve 3. Mehmed'e ait olduğu düşünülen bir kadırgamız var. Kadırgalar genelde savaş için kullanılmış iki bin yıllık tekneler olmasına rağmen sahip olduğumuz kadırgayı padişah, gezmek maksadıyla kullanmış.

Müzemiz ayrıca dünyanın en büyük saltanat kayıkları koleksiyonuna da sahip. Dünyada 42 tane olduğu tahmin edilen saltanat kayıklarının 14'üne bizim müzemiz ev sahipliği yapmaktadır. Deniz Müzemizde, Sultan Abdülmecid'den 5. Mehmed zamanına kadar kullanılmış olan saltanat kayıkları vardır."

İstanbul Deniz Müzesi'nde ayrıca İstiklâl Harbi'nde cephane naklinde kullanılan ve 'Gazi' ünvanına sahip İnebolu Kayığı da bulunuyor. Müzede konularına göre gruplandırılan koleksiyonların arasında silahlar, haritalar, gemi model ve aksamları, tuğralar, sancaklar, fermanlar, el yazmaları ve üniformalarla birlikte çok çeşitli parçalar sergileniyor.

Piri Reis’in kitabı bu müzede

İstanbul Deniz Müzesi, Deniz Tarihi Arşiv Müdürlüğü, Deniz İhtisas Kütüphanesi ve Piri Reis Araştırma Merkezi olmak üzere 3 ana bölüme sahip. Deniz İhtisas Kütüphanesi'ndeki Piri Reis'in Kitab-ı Bahriyye'sinin 4 nüshası mevcut. Deniz Müzesi'nin sergi bölümünde ise, Osmanlı dönemi ahşap sanatı gözler önüne seriliyor.

Dünyanın en büyük arması özelliğini taşıyan Orhaniye Fırkateyni ve Aziziye Fırkateynine ait baş armaları ile beraber pek çok eser dönemin ahşap sanatının numûneleri.

Osmanlı Devleti arşivlerinin bulunduğu ender yerler arasında olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı İstanbul Deniz Müzesi tarih araştırmacılarının çalışmalarına da destek veriyor.

 

 

Ümmü Gülsüm Sarıoğlu haber verdi

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2013, 14:49
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13