Peygamber âşıkları Cape Town'da buluştu (video)

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin üç başkentinden biri Cape Town'da bu yıl ikinci Mevlid Kandili programı düzenlendi. İlahi ve kasidelerin seslendirildiği programa binlerce Cape Townlu Müslüman katıldı.

Peygamber âşıkları Cape Town'da buluştu (video)

Güney Afrika'nın Cape Town şehrindeki Athlone Stadyumu önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Mevlid Kandili programına binlerce Müslüman katıldı. Hz. Muhammed'in doğumunun kutlandığı "Mass Mevlid Töreni" için ilk olarak Habibiye Bando Takımı sahne aldı.

Ögrenciler stadyumda geçit töreni gerçekleştirdi. Kudüs Mescidi imamı, aynı zamanda Cape Town kadısı Şeyh Abdurahman'ın sunuculuğunu yaptığı mevlid programında Hafız Kasan Leak tarafından Kur'an-ı Kerim okundu.

Daha sonra Cape Town'un tanınmış kasidecilerinden Şeyh İdris Recep, Hz. Peygamber (s.a.s) için yazılan kasideleri seslendirdi. Azaviye grubundan kadınların ilahi ve kasidelerle eşlik ettiği programda duygusal anlar da yaşandı.

Medine enstitüsü ilahi grubu da başta "Tala'al bedru aleyna" olmak üzere kaside ve ilahilerden oluşan bir musiki ziyafeti verdi. Mevlid Kandili kutlamalarına katılan bir Peygamber Aşığı şu şekilde konuştu: "Buraya Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed'in doğumunu kutlamak üzere geldik. Wellington’luyum, otobüsle geldik. Duygularımı tarif edemem gerçekten çok mutluyum. Güney Afrika’da Sevgili Peygamberimiz’in doğumu olan mevlidi kutluyoruz. Burası sadece Peygamber Efendimiz'e sevgimizi gösterdiğimiz bir toplantı değil. Topluluklarımızı da bir araya getiriyor. Barışı temsil ediyoruz. Çünkü bizim peygamberimiz barışı öğütlerdi. Dünyadaki toplumların Sevgili Peygamberimiz'in aslında kim olduğunu öğrenmelerini istiyoruz.”

Programa Cape Town Belediye Başkanı Patrica de İlle de katıldı. Belediye başkanı yaptığı konuşmada, Cape Townlu Müslümanların, barış ve huzurun temsilcisi olduğunu vurguladı. Cezayir, Suudi Arabistan ve Sudan'dan da din adamların davetli olduğu program ilahilerle son buldu.

 

 

İbrahim Tığlı haber verdi

Yayın Tarihi: 28 Ocak 2015 Çarşamba 12:07 Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2015, 12:07
YORUM EKLE

banner19

banner36