Panorama Camii hidayetlere vesile oluyor (video)

Cape Town'un Batı Cape eyaletinde bulunan Panorama Camii, İslamiyet'i kabul eden ve Müslüman olmak isteyenlerin bilgilendirildiği bir toplantıya evsahipliği yaptı. 15 yıldır düzenlenen toplantıda, konuşmacılar, katılımcıların sorularını da yanıtlıyor.

Panorama Camii hidayetlere vesile oluyor (video)

Güney Afrika'nın Cape Town şehrinde Müslümanlar, her yıl geleneksel olarak bir camide toplantı düzenliyorlar. Nüfusun yaklaşık yüzde 4'ünün Müslüman olduğu ülkede bu sayı her yıl artıyor. Yapılan cami toplantılarının bu artışta etkisi olduğu söyleniyor.

Güney Afrika hükümetinin din değiştirmeler konusunda bir yaptırımı yok, ancak bu konuda dikkati elden bırakmıyor. Yasalara göre dini tanıtım toplantıları devletin izin verdiği merkezlerde yapılabiliyor.

Batı Cape eyaletindeki Panorama Camii de ülke Müslümanlarının önemli buluşma adreslerden biri. İslam'ı yeni kabul eden veya Müslüman olacaklara bilgilendirme amaçlı gerçekleştirilen toplantılar yoğun katılımlarla gerçekleştiriliyor.

İslam'ı öğrenmek isteyenlere açık bir mescid

Toplantılara konuşmacı olarak katılan araştırmacı Mevlana Muhammed Yusuf, Müslüman olmak isteyenlere İslam hakkında bilgiler veriyor. Bu seneki toplantıda konuşan Muhammed Yusuf şu ifadeleri kullandı: "Bugünkü toplantının esas amacı Müslüman olmayanlara İslam'ın güzellikleri hakkında bilgiler vermek. Bu cami Müslümanların inançlarını öğrenmek isteyenlere açık bir mescid. Müslümanların inançlarını, ibadetleri ve kendilerini nasıl algılayacakları hakkında bilgiler veriliyor. Müslüman olmayanların da İslam hakkında bildiği yanlışlıklar var. Biz buraya gelenlerde bunu gözlemledik ve onlara gerçeğini öğretmek istiyoruz.”

Panorama Camii Heyeti Başkanı da bölgeyle ilgili şu bilgileri verdi: “Bölgede Müslüman pek bulunmuyor. Ben de 1995’te taşındım. Bu tarihten sonra burada bir Müslüman topluluk oluşturmaya çalıştık ve bu mescidi ve medreseyi inşa ettik. Önce başkasının özel mülkü olan bir yeri cami olarak kullanıyorduk. Burası oldukça büyük. Medresesi, ibadet kısmı, kütüphanesi var. Camimizi biraz daha büyütmeye çalışıyoruz çünkü Cuma günleri camimiz çok doluyor.”

Cami heyeti tarafından düzenlenen toplantı 15 yıldır sürüyor. Toplantıya katılanlar bir yandan İslam hakkında bilmediklerini öğreniyor, diğer yandan da akıllardaki soru işaretlerini paylaşabiliyor. Yetkililer, yılda bir kez gerçekleştirilen açık hava toplantılarının bu yıl Ramazan ayına denk gelmesinin toplantıya ayrı bir anlam kattığı görüşünde...

 

İbrahim Tığlı haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2015, 16:03
YORUM EKLE

banner19