Pakistanlılara Osmanlıyı Anlatan Kitap (video)

Ruslar’ın Afganistan’ı işgali sonrası Pakistan’da yaşamaya başlayan Muhammed Türk, son olarak üzerinde iki yıl çalıştığı 'Osmanlı Saltanatının Özeti' isimli kitabını yayınladı.

Pakistanlılara Osmanlıyı Anlatan Kitap (video)

Pakistan'ın Atak şehrinde yaşayan Muhammed Türk, Ruslar’ın Afganistan’ı işgalinden sonra ülkesini terketmek zorunda kalan bir yazar. Afgan Türkmenler’inden olan yazar, medrese tahsilini tamamladıktan sonra Türk tarihine merak salmış. Bu konuda onlarca kitap okuyan Muhammed Türk, Arapça eserleri Farsça ve Türkmence’ye tercüme etmiş.

Tam bir Osmanlı hayranı olan Muhammed Türk, Süleyman Şah döneminden başlayarak Osmanlı beylerinin soyağacığını araştırmaya başlamış. Osmanlı tarihi ile ilgili eserleri inceleyen Muhammed Türk, araştırmalarını "Osmanlı Saltanatının Özeti" isimli kitapta toplamış. Kitapta Osmanlı beylerinin soyağaçları, hangi beyin kaç yıl saltanatta kaldığı ve hangi önemli işlere imza attığı gibi birçok bilgi bulunuyor. Yazımı 2 yıl süren kitabın kapağında Edirne Selimiye Camii var.

Araştırmaları ve kitap hakkında konuşan Muhammed Türk şu ifadeleri kullandı: “Bu kitabı yazmak için Arapça ve Türkçe olmak üzere birçok kitaptan yararlandım. Kitabın yazımını 2 yılda tamamladım. Gerçekten büyük bir emek harcadım.”

"Osmanlı Saltanatı’nın Özeti" isimli kitabı yazmaya karar vermesindeki en önemli nedenin Türk tarihini gelecek nesillere aktarmak olduğunu vurgulayan Muhammed Türk, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Bu kitabı babalarımızın, ecdadımızın din ve devletleri için yaptıkları hizmetleri bugünkü nesillere anlatmak, gelecek nesillere aktarmak için yazdım. İstedim ki gençler ve gelecek nesil ecdadının dinine ve devletine nasıl hizmet etmiş bilsinler ve atalarının yolunda devam etsinler. Bu kitabı yazmamın sebebi bu.”

Muhammed Türk’ün en büyük arzusu ise Farsça yazdığı bu kitabın Türkçe’ye tercüme edilmesi ve Türkiye’deki kardeşlerine ulaşması.

 

Mustafa Deveci

Yayın Tarihi: 24 Mayıs 2016 Salı 15:02 Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 15:02
banner25
YORUM EKLE

banner26