Pakistanlı çömlek ustaları (Video Haber)

Pakistan'da halen yaygın olan geleneksel çömlek sanatı, Multanlı ustalar tarafından icra ediliyor.

Pakistanlı çömlek ustaları (Video Haber)

 

Çamura bezenmiş eller hünerle çalışırken, ayak darbeleriyle dönen tezgâhta şekillenen çamur, vazo, çömlek veya süs eşyasına dönüşüyor.

Topraktan yapılan ev eşyaları Pakistan'ın özellikle kırsal kesiminde son derece yaygın olarak kullanılıyor. Çömlek ustaları küçük kasaba ve köylerdeki tezgâhlarında, Pakistan'ın killi toprak yapısının verdiği kolaylıkla sanatlarını geleceğe taşıyorlar. Kırsalda, ev ve diğer kullanım eşyaları, şehirlerde ise turistik bir değer olan çömlekler, Pakistanlı ustaların da geçim kaynağı.

Multan'da çömlek ustalığı, geleneksel bir sanat olarak devam ettirilirken, çömlekler kırsalda, özellikle çöl ve kurak iklimin hâkim olduğu bölgelerde, hem ucuzluğu hem de kullanışlı olması nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılıyor. Çömlek ustalarının birçoğu sanatlarını babalarından öğrenmişler.

Tezgâhlarında birbirinden farklı tas, vazo, tabak ya da küçük süs eşyaları yapan çömlek ustaları, bu sanatı korumak ve yaşatmak için Pakistan Kültür Bakanlığı'nın desteğiyle atölyelerde meraklı olanlara ve meslek sahibi olmak isteyenlere de ders veriyorlar.

 

 

Levent Öztürk bildirdi

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2013, 16:23
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13