Pakistan'ın simgesi Faysal Camii (video)

Pakistan'ın simgesi haline gelen İslamabad'da bulunan Ağa Han Mimarlık Ödülü'nün sahibi Faysal Camii, mimar Vedat Dalokay'ın imzasını taşıyor. Hamza Türkyılmaz yazdı.

Pakistan'ın simgesi Faysal Camii (video)

 

Yalnızca İslamabad’ın değil Pakistan’ın sembollerinden biri Faysal Camii.

Dünyanın en büyük beş camiinden biri olan Faysal Camii, aynı zamanda Güney Asya’nın en büyük camii. Margalla Tepeleri’nin eteklerindeki Faysal Camii, geleneksel bedevi çadırını andıran yapısıyla dikkat çekiyor.

Caminin iç mekânında 10 bin, avluda 90 bin kişi aynı anda ibadet edebiliyor. Ancak tüm açık ve kapalı alanlar hesaplandığında, toplamda 300 bin kişi Faysal Camii’nde aynı anda namaz kılabiliyor.

En geniş sütunsuz alan

Kubbesiz ve kemersiz mimarisiyle Faysal Camii, benzerlerinden modern çizgisiyle ayrılıyor.

Suudi Arabistan Kralı Faysal bin Abdülaziz tarafından yaptırılan caminin projesi, 17 ülkeye ait 43 öneri arasından seçildi. Bu proje ile Ağa Han Mimarlık Ödülü’ne layık görülen Türk mimar Vedat Dalokay’ın imzasını taşıyan yapı, 1988’de tamamlandı.

Pek çok özelliği ile adından söz ettiren caminin, sütunsuz alanı camiler içinde dünyanın en geniş iç mekânı olarak kabul ediliyor. İç mekânda her cüzün ayrı ayrı yer aldığı ve her birinin ağırlığı 40 kilo olan el yazması 30 Kur’an-ı Kerim sergileniyor. Minberdeki altın kaplamalı bakır ile yazılmış Fatiha Suresi ve Allah’ın 99 ismi “Esma-ül Hüsna” kabartması dünyaca ünlü Pakistanlı sanatçı Gulje'ye ait.

Müminler ancak kardeştir

Tevhidin işlendiği kıble duvarındaki süslemelerse barış, refah ve cömertliği temsil ediyor. Müezzin mahfilinde yer alan kaligrafik yazı ise, caminin en göz alıcı yerlerinden biri. Hucurat Suresi 10. ayetin hemen başındaki, "İnnemel mü’minune ihvatün" yani "İnananlar ancak kardeştirler" mesajı ile tüm dünyadaki Müslümanların dil, coğrafya ve etnik grup fark etmeksizin kardeşliği ve birliği vurgulanıyor.

Faysal Camii’nin her biri 91 metre olan 4 minaresi, Türk camilerini hatırlatıyor. Çatı ve minarelerdeki alemler altın kaplama. Altın alemli minarelerin şerefesine ulaşabilmek için 245 basamak çıkmak gerekiyor. Cami, İtalya’dan ithal edilen granit mermerlerle kaplı oldukça geniş bir avluya sahip. 

Davet Akademisi İslam’ı anlatıyor

Avlunun alt kısmında yer alan seramik kaplı abdest mahallinde 200 kişi aynı anda abdest alabiliyor. Faysal Camii'nin hemen yanındaki Davet Akademisi’nde ise, İslam’ın daha iyi anlatılmasına yönelik etkinlikler gerçekleştiriliyor. Mimarisi, büyüklüğü ve zarif işlemeleriyle ünlü Faysal Camii, her yıl ziyaretçi akınına uğruyor.

 

 

Hamza Türkyılmaz yazdı

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2014, 17:34
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26