Pakistan'da Toprak Fırınlar Hâlâ Revaçta (video)

Pakistan’ın birçok bölgesinde ekmek pişirmek için hâlâ toprak fırın kullanıyor. Pakistanlılar yapımı hayli zor olsa da toprak fırınlardan vazgeçmiyorlar.

Pakistan'da Toprak Fırınlar Hâlâ Revaçta (video)

Pakistan'da birçok geleneksel zenaat teknolojiye rağmen varlığını korumaya devam ediyor. İşte o geleneksel öğelerden biri de toprak fırınlar. Ülkenin hemen hemen her bölgesinde ekmekler bu toprak fırınlarda pişiriliyor. Fırınlarda odun ateşi yerine doğalgaz kullanılsa da, Pakistanlılar ekmek pişirmek için yine toprak fırınların yolunu tutuyor.

Yapımında özel toprağın kullanıldığı fırınların üretilmesi için bir kaç aşama gerekiyor. İlk önce fırın yapımında kullanılacak toprak çamur haline getiriliyor ve bir gün bekletiliyor. Ertesi gün ise çamur yeniden yoğuruluyor. Yoğurma işleminin ardından çamur maharetli eller tarafından fırına dönüştürülüyor.

Fırınların yapım süresi ise boyutuna göre değişiyor. Evlerde kullanılan küçük fırınların yapımı 20 dakikada tamamlanırken, büyük fırınların hazırlanması saatlerce sürebiliyor. Ustası tarafından son şekli verilen fırın, iki veya üç gün güneş altında kurutulmaya bırakılıyor. Kurutma işleminin tamamlanmasının ardından fırınlar kullanıma hazır hale geliyor.

Teknolojiye direnen toprak fırınları üreten ustalardan biri de İnamullah Han. Çömlekçiliği babasından öğrendiğini ifade eden İnamullah Han, toprak fırınlar hakkında şu şekilde konuştu: “Toprak fırınlara olan ilgiden de memnunum. Bugün Pakistan'ın hemen hemen her bölgesindeki ekmek fırınlarında bu toprak fırınlar kullanılıyor. Bu nedenle de işlerimizde herhangi bir azalma yok, aksine artış var. Bu da bizi mutlu ediyor."

Atölyelerde hazırlanan fırınlar alıcısıyla buluşmak için şehirlerde bulunan dükkânların yolunu tutuyor. Kendine has kültürü ve teknolojiye direnen el sanatlarıyla bilinen Pakistan'da topraktan yapılan ekmek fırınları daha uzun yıllar varlığını sürdürecek gibi gözüküyor.

 

Mustafa Deveci

Yayın Tarihi: 03 Haziran 2016 Cuma 11:07 Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 11:07
banner25
YORUM EKLE

banner26